Projekt: “Nadzieja, Zwycięstwo” – “39 lat temu w IKARZE”


W dniu 8 listopada w świetlicy IKAR, w budynku MPK w Częstochowie uczniowie z kl. I TAK g  wzięli udział w rekonstrukcji wydarzeń „39 lat temu w IKARZE”. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli  szkół średnich wraz ze szkolnymi koordynatorami projektu „Nadzieja, Zwycięstwo”. Wzięli też w nim  udział uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń. Dzięki aktorom Grupy Teatralnej „Pod wiszącym kotem” z VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie oraz przedstawicielom stowarzyszenia Dumni z Polski, chórowi z I LO im. J. Słowackiego, a także archiwalnym nagraniom, zdjęciom i scenografii nawiązującej do lat 80-tych, mogliśmy się  przenieść  w czasie do tego niezwykłego wolnościowego zrywu. 

Wydarzenia, do których doszło w klubie „Ikar” w Częstochowie w dniach 11-19 listopada 1980 roku, to jedyny taki przypadek w najnowszej historii Polski, kiedy to społeczeństwo nie tylko zaprotestowało przeciwko komunistycznej władzy, ale i wypowiedziało jej posłuszeństwo i zgłosiło postulaty, argumentując swoje racje poprzez „siłę spokoju i pokoju”. Władza nie mając „wyjścia” nie tylko ustąpiła protestującym, ale i spełniła ich żądania.

Ciekawym akcentem wydarzenia były kanapki z paprykarzem, którymi częstowano młodzież.  Spotkanie zakończyło się podziękowaniem uczestnikom tamtych wydarzeń  oraz organizatorom całego projektu. Na koniec wszyscy zaśpiewali “Pieśń o Ikarze” dla  upamiętnienia uczestników i wydarzeń tamtych dni.