Strona główna»Przedsięwzięcie edukacyjne „Dęby katyńskie w Częstochowie”
Przedsięwzięcie edukacyjne „Dęby katyńskie w Częstochowie”
PRZEDSIĘWZIĘCIE EDUKACYJNE „DĘBY KATYŃSKIE W CZĘSTOCHOWIE”
Powołanie szkolnego zespołu zadaniowego do realizacji
przedsięwzięcia edukacyjnego „Dęby katyńskie w Częstochowie”
W roku szkolnym 2020/2021 Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie włączył się w realizację przedsięwzięcia edukacyjnego „Dęby katyńskie w Częstochowie”.
Cele działania:
uczczenie ofiar zbrodni katyńskiej,
pielęgnowanie pamięci bohaterów-ofiar zbrodni katyńskiej, konkretnie postaci związanych z częstochowskimi dębami katyńskimi,
kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw wobec przeszłości i tradycji naszego narodu,
zachęcenie młodzieży do podejmowania trudu samodzielnego zdobywania wiedzy
i dzielenia się nią,
rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniowskich oraz pobudzenie twórczego myślenia, rozwijanie kreatywności i umiejętności uczniowskich w zakresie pracy w grupie i efektywnej współpracy.
W Zespole Szkół Technicznych został powołany zespół zadaniowy uczniów z klasy2TTp:Patryk Depczyński, Mateusz Janicki, Filip Tukaj
pod opieką merytoryczną nauczycielki historii p. Magdaleny Papalskiej.
Postać, którą chcą upamiętnić uczniowie to ppor. Mikołaj Rudenko, uwięziony w obozie w Kozielsku, zamordowany w Katyniu w 1940r.
Styczeń 2021
PRZEDSIĘWZIĘCIE EDUKACYJNE „DĘBY KATYŃSKIE W CZĘSTOCHOWIE”
Odwiedziny „Dębu pamięci” ppor. Mikołaja Rudenki
W styczniu 2021r. szkolny zespół zadaniowy przedsięwzięcia edukacyjnego „Dęby katyńskie w Częstochowie” udał się na Plac Katyński w Częstochowie.
Pani Magdalena Papalska przedstawiła historię i okoliczności powstania tego szczególnego miejsca, poświęconego częstochowianom, którzy stracili życie w zbrodni katyńskiej. Uczniowie klasy 2TTp: Patryk Depczyński., Mateusz Janik, Filip Tukaj podzielili się własną wiedzą na temat zbrodni katyńskiej, a także bohatera projektu – ppor. Mikołaj Rudenki.
Pod płytą i dębem poświęconym ppor. Mikołajowi Rudence uczniowie zapalili znicz i minutą milczenia uczcili pamięć tragicznie zmarłego częstochowianina.
PRZEDSIĘWZIĘCIE EDUKACYJNE „DĘBY KATYŃSKIE W CZĘSTOCHOWIE”
Wizyta w Muzeum Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie
W lutym 2021r. szkolny zespół zadaniowy udał się do tworzącego się Muzeum Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie.
Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli zgromadzone eksponaty. Muzealna lekcja historii przeprowadzona przez p. Marka Fiszera dotyczyła dziejów Kresów i ich mieszkańców w wieku XX.
Uczniowie aktywnie włączyli się w prace porządkowe w muzeum. Przyczynili się również do upamiętnienia ppor. Mikołaja Rudenki, dzięki przygotowaniu gabloty z informacjami na temat jego życia i okoliczności tragicznej śmierci.
PRZEDSIĘWZIĘCIE EDUKACYJNE „DĘBY KATYŃSKIE W CZĘSTOCHOWIE”
Życie i tragiczna śmierć Romana Rudenki stały się inspiracją do podjęcia działań na rzecz upamiętnienia człowieka, który walczył w obronie niepodległości Polski.
Uczniowie klasy 2TTp Patryk Depczyński, Mateusz Janik, Filip Tukajprzygotowali prezentację multimedialną przybliżającą losy Romana Rudenki oraz jego syna Jerzego Rudenki.
PRZEDSIĘWZIĘCIE EDUKACYJNE „DĘBY KATYŃSKIE W CZĘSTOCHOWIE”
Quiz na temat życia i okoliczności śmierci Mikołaja Rudenki
W 81. rocznicę zbrodni katyńskiej nauczyciele historii w Zespole Szkół Technicznych przeprowadzili w poszczególnych klasach lekcje na temat Mikołaja Rudenki – bohatera Przedsięwzięcia edukacyjnego „Dęby katyńskie w Częstochowie”.
Na zajęciach poruszano zagadnienia związane z okolicznościami wybuchu II wojny światowej, konieczności walki Polaków przeciwko wojskom niemieckim i radzieckim oraz sytuacji jeńców polskich po klęsce wojny obronnej w 1939r.
Uczniowie wyjaśniali pojęcie „zbrodni katyńskiej”, określając sprawcę i ofiary zbrodni, a także umiejscawiając wydarzenie w czasie i przestrzeni.
Postać Mikołaja Rudenki została przedstawiona w prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów zespołu zadaniowego Przedsięwzięcia edukacyjnego „Dęby katyńskie w Częstochowie”.
Uczniowie poszczególnych klas Zespołu Szkół Technicznych wzięli udział w quizie na temat życia i okoliczności tragicznej śmierci Romana Rudenki – ofiary zbrodni katyńskiej.
Podsumowanie
II miejsce Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie
w Przedsięwzięciu edukacyjnym „Dęby katyńskie w Częstochowie”
„Dęby Katyńskie w Częstochowie” to nazwa organizowanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Samorządowy Ośrodek Doskonalenia przedsięwzięcia edukacyjnego realizowanego przez częstochowskie szkoły od grudnia 2020r. do marca 2021r.
W ZST działania edukacyjne w ramach przedsięwzięcia koordynował zespół uczniów z klasy 2TTp w składzie: Patryk Depczyński, Mateusz Janik, Filip Tukaj pod kierunkiem nauczycielki historii Magdaleny Papalskiej.
Zespół projektowy podjął szereg działań, których celem było upamiętnienie postaci ppor. Mikołaja Rudenki – ofiary zbrodni katyńskiej (kalendarium działań w zakładce Projekty).