Zaduszki Katyńskie


W dniu 8 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w Zaduszkach Katyńskich, które odbyły się po raz siódmy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Uroczystość zorganizowała  p. Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Dwudziestu młodych ludzi z województwa śląskiego odebrało z jej rąk pamiątkowe publikacje, które są owocem Jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez Panią Europoseł  od 10 lat. Konkurs to szansa dla młodzieży na debiut literacki. Najlepsze eseje publikowane są w pokonkursowych tomikach, a ich promocja corocznie odbywa się podczas Zaduszek Katyńskich.  W zaduszkową zadumę wprowadził licznie zgromadzonych gości koncert „A świadkami były drzewa…” w wykonaniu młodzieży z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie. Na scenie wybrzmiała także „Modlitwa Smoleńska” znajdująca się na Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze.  Uczeń VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie odczytał fragmenty niewygłoszonego przemówienia śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przygotowanego na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Modlitwie w intencji Ofiar Katynia i Smoleńska, które połączyły wspólne epitafia, przewodniczył Arcybiskup dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski. W imieniu młodzieży głos zabrał Jarosław Bełza, uczeń z Sosnowca, laureat i dwukrotny finalista konkursu.