Nasze zdrowie – nasza przyszłość, zakończenie warsztatów


Uczennice klasy IV A/O uczestniczyły w ogólnopolskim projekcie Instytutu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym “Nasze zdrowie – nasza przyszłość”. W dniach 22-24 marca udały się po raz trzeci  do Warszawy, aby wziąć udział w ostatnim zjeździe tych warsztatów.

            Koordynatorka projektu Ewelina Łuksza wraz z zespołem i tym razem przygotowała dla uczestników wiele aktywności. W piątek w Pałacu Kultury i Nauki w siedzibie Collegium Civitas młodzież rozmawiała m.in. na temat zasad savoir-vivre’u, dowiedziała się także o możliwościach kształcenia, podróżowania i poznawania nowych ludzi w ramach projektów programu Erasmus. Ciekawym doświadczeniem był udział w debacie polityków różnych partii politycznych na temat dostępu do opieki zdrowotnej dla młodzieży w Polsce oraz roli państwa w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Uczniowie chętnie zadawali pytania politykom, a oni z uwagą słuchali o problemach młodych. Młodzi rozmawiali także z  delegatem młodzieży polskiej w ONZ, którym jest Lukas Kasica, student szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Sobota to dzień prezentacji przygotowanych projektów przez drużyny z całej Polski o chorobach cywilizacyjnych. Nie brakło tematów dotyczących depresji, zaburzeń odżywiania, stresu, cukrzycy czy przeciwdziałania tym chorobom, np. poprzez projekt naszych uczennic „Aktywna przerwa” czy plakat informujący m.in. o przyczynach i objawach depresji.  Młodzi ludzie z całej Polski wykazali się ogromną kreatywnością jeśli chodzi o formę i treść przedstawionego tematu. W niedzielę przyszedł czas na podsumowanie warsztatów i zabawy zintegrowanej już młodzieży. Jak wypowiadali się uczestnicy projektu: zabierają ze sobą doświadczenie pracy w grupie, przełamanie bariery wystąpienia publicznego, większą pewność siebie, odkrycie własnych możliwości, a także nowe koleżanki i kolegów.

            Zmęczone, ale pełne wrażeń uczennice wróciły do codzienności szkolnej, gdzie dzielą się zdobytą wiedzą.