Praktyki w Portugalii – podsumowanie


W nocy z piątku na sobotę 27 października na lotnisku Kraków-Balice wylądował samolot z  grupą młodzieży  z technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technikum urządzeń sanitarnych. Uczniowie właśnie zakończyli 4- tygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii, w firmach w okolicy miasta Porto. Wszyscy pracodawcy byli bardzo zadowoleni z pracy i zaangażowania naszych uczniów, twierdząc, że podnieśli poprzeczkę dla kolejnych stażystów. Oprócz praktycznej nauki zawodu, uczniowie mogli zaobserwować od środka  jak funkcjonuje przedsiębiorstwo z branży oraz poznać rytm pracy i oczekiwania pracodawcy. Mieli także okazję  sprawdzić swoje umiejętności językowe i przekonać się, jak wygląda życie w innym kraju. Poniżej przedstawiamy krótki opis  z dwóch ostatnich tygodni pracy w poszczególnych firmach:

– W firmie Ilidio Sacramento staż odbywali Krystian i Paweł. W ostatnim czasie uczniowie zajmowali się  wymianą urządzeń i armatury sanitarnej, łączeniem rur ( m.in. poprzez zgrzewanie i klejenie), izolowaniem rur oraz montażem pionów i poziomów instalacji kanalizacyjnej.   

– Mateusz i Michał pracowali w firmie Canalizede. Ostatnio pracowali przy demontażu instalacji c.o., montażu kotła, grzejników,  armatury instalacji grzewczej i wodociągowej oraz instalacji elektrycznej. Ponadto wykonywali wykopy pod instalację wodociągową. 

– Dawid i Karol odbywali staż w firmie Marques e Lima, w trakcie którego mieli okazję nauczyć się od podstaw montażu instalacji klimatyzacyjnej, wentylacyjnej i elektrycznej.  W przeciągu ostatnich dwóch tygodni montowali między innymi czujniki dymu, gniazda elektryczne oraz oświetlenie biurowe dla dużej hali przemysłowej. 

– Jakub pracujący w firmie Vulcano zajmował się głównie serwisowaniem ( m.in. czyszczeniem filtrów, udrażnianiem przewodów kominowych kotła c.o. , odpowietrzaniem elementów grzewczych), diagnozowaniem, programowaniem  oraz montażem urządzeń grzewczych.  

– Patrycja, która odbywała staż w firmie Sanigalos  w ostatnim czasie zajmowała się głównie zatowarowaniem, segregowaniem i rozładunkiem towaru na magazynie ze sprzętem sanitarnym i instalacyjnym. 

– Bartek i Adam pracowali w firmie  Aquaquimica, gdzie zajmowali się  składaniem sond pomiarowych, instalacją sterowników urządzeń filtrujących wodę i ich programowaniem  oraz uzbrajaniem skrzynki elektrycznej sterującej systemem filtracji wody.

– W firmie Dern staż odbywali Kryspin i Damian. W trakcie stażu nauczyli się napełniania i zabezpieczania instalacji kolektorów słonecznych. Ponadto podczas pracy montowali uchwyty pod instalację ciepłej wody i instalację przeciwpożarową, zgrzewali rury i pomagali przy montażu instalacji wentylacyjnej i elektrycznej.

 – W firmie Frinuno praktykę zawodową  odbywali Patryk i Damian. Podczas pracy wykonywali między innymi naprawy, konserwacje i przeglądy urządzeń stosowanych w chłodnictwie, klimatyzacji i wentylacji. 

– Kacper i Mateusz pracowali w firmie Diamante Solar, gdzie po zapoznaniu  się z urządzeniami i sprzętem wykorzystywanym w instalacji fotowoltaicznej montowali szyny pod panele fotowoltaiczne, a następnie łączyli szeregowo panele PV. Uczniowie asystowali w podłączeniu zasobnika do instalacji grzewczej, nauczyli się również frezowania, gwintowania i zgrzewania rur.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i zachęcamy do udziału w kolejnej mobilności dla tych kierunków – nabór już w styczniu!