Praktyka w Portugalii


Od 2 października uczniowie z klas III i IV technikum budownictwa, technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technikum inżynierii sanitarnej, pod opieką nauczycielek – Agaty Adamiec i Doroty Perygi, odbywają miesięczną praktykę zawodową w Portugalii, w ramach projektu Erasmus +.

Młodzież spędzi cały miesiąc w miasteczku Povoa de Varzim, położonym bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim.

Relacja:

W pierwszych dniach pobytu w Portugalii udało nam się zwiedzić miasto, w którym zostaliśmy zakwaterowani, zażyć kąpieli słonecznych i „zanurzyć” stopy w oceanie.
W niedzielę wyruszyliśmy na pierwszą wycieczkę do Porto, drugiego co do wielkości miasta w Portugalii. Swoją przygodę zaczęliśmy od rejsu po rzece Douro, w trakcie którego mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Następnie przeszliśmy przez most – symbol tego miejsca. Jest to dwukondygnacyjna budowla z kutego żelaza, która łączy ze sobą Porto oraz Vila Nova de Gaia. Swój charakterystyczny kształt most zyskał dzięki twórcom z firmy Gustave Eiffel – to oni byli odpowiedzialni za stworzenie najsłynniejszej paryskiej wieży.
Niepowtarzalny klimat Porto poczuliśmy w dzielnicy Ribeira. Jej wyjątkowość została wpisana na listę UNESCO. Wąskie uliczki w pobliżu mostu Dom Luis robią niesamowite wrażenie: ciemne przejścia, wysokie kamienice, zaułki, zakamarki. Tutaj też zobaczyliśmy jak wygląda życie codzienne mieszkańców Porto. Podczas spaceru po Ribeirze towarzyszyły nam bezpańskie koty, a dookoła mnóstwo opuszczonych budynków, domów w ruinie, po których piął się bluszcz.
Kolejnym punktem wycieczki była stacja kolejowa Sao Bento w Porto, której nazwa  pochodzi od klasztoru benedyktyńskiego. Można tam podziwiać piękne malowidła ścienne tzw. azulejosy, przedstawiające historie Portugalii. Następnie udaliśmy się na ulicę, przy której stoją budynki z marmuru, a w środkowej części znajduje się ratusz. Nieopodal można podziwiać fontannę.

Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem historycznej części miasta, do której należy między innymi Igreja e Torre dos Clerigos – barokowy kościół i wieża, jeden z symboli tego miejsca.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.