Gala wręczenia nagród w Częstochowskich Konkursach Historycznych


Powstania Śląskie to trzy zrywy narodowe ludności polskiej Górnego Śląska. Dziś uczestnicy walk nie mogą już o nich opowiedzieć, gdyż ostatni z weteranów odeszli na wieczną wartę. Dlatego na nas spoczywa obowiązek pamiętania. Bez względu na ocenę historyczną czy prowadzone spory jesteśmy winni Powstańcom szacunek i cześć, tak jak i innym bohaterom naszej historii. W związku z Uchwałą Senatu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich Urząd Miasta Częstochowy oraz Zespół Szkół Technicznych we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego oraz Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowali Multimedialny Konkurs Historyczny „Częstochowianie w Powstaniach Śląskich”.

Głównym celem konkursu było upamiętnienie powstań śląskich w kontekście historycznych związków z Częstochową i częstochowianami. Adresatem konkursu byli uczniowie szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z miasta Częstochowy, których zadaniem było przygotowanie prac multimedialnych na temat częstochowian zaangażowanych w działania powstańcze w latach 1919-1921.

29 kwietnia 2021 roku w V LO im. Mickiewicza odbyło się podsumowanie konkursu „Częstochowianie w Powstaniach Śląskich”. Odbyło się również wręczenie nagród dla laureatów Przedsięwzięcia Edukacyjnego “Dęby Katyńskie w Częstochowie” oraz VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Katyniu “W tablicach katyńskich pamięci zapisane”, których współorganizatorem był również Samorządowy Ośrodek Doskonalenia.

Podczas wydarzenia miało miejsce przekazanie pamiątkowej flagi, którą w 1978 roku na Jasną Górę przekazali przedstawiciele kadry oficerskiej II Rzeczpospolitej. Znajduje się na niej m.in. podpis generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza.