Jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół Technicznych


Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie obchodzi 60-lecie swojego istnienia.

W pierwszym dniu  jubileuszu szkoły zaprosiliśmy gości do sali wystawowej Miejskiej Galerii Sztuki. Nasze zaproszenie przyjęli  parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta,  instytucji miejskich, dyrektorzy  szkół z Częstochowy i powiatu oraz przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli film, nakręcony specjalnie na tę okazję, który w  syntetycznym skrócie pokazał  historię szkoły i wypowiedzi osób z nią związanych.  Zobaczyliśmy zdjęcia pokazujące zmianę samego budynku szkolnego – od drewnianych baraków na Kucelinie, budynku przy dzisiejszej alei  Jana Pawła II w otoczeniu sadów,  aż po końcowe filmowe ujęcie pokazujące z góry nowoczesną siedzibę szkoły w otoczeniu zieleni wpisanej w organizm miasta. Była to droga od przyzakładowej szkoły częstochowskiej “Przemysłówki” poprzez Centrum Kształcenia Ustawicznego,  aż po dzisiejszy Zespół Szkół Technicznych.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wręczył dyrektor szkoły okolicznościowe tableau i przekazał życzenia od władz miasta, a zaproszeni goście opowiedzieli o swoich związkach ze szkołą.

Drugi dzień jubileuszowych uroczystości, upamiętniających 60 lat istnienia szkoły, rozpoczął się od podsumowania V edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II, którego organizacja stała się jednym z priorytetowych działań naszej szkoły.

Technikum nr 12 i Branżowa Szkoła I Stopnia nr 10, wchodzące w skład Zespołu Szkół Technicznych,  nosząc imię Świętego Papieża Polaka, odczuwają szczególne zobowiązanie do zgłębiania spuścizny oraz upowszechniania dziedzictwa naszego Wielkiego Rodaka, między innymi poprzez popularyzację jego poezji. W tym wyjątkowym dla nas dniu wręczono nagrody laureatom konkursu.

Następnie nagrodzono zwycięzców Turnieju Piłki Nożnej im. Jana Pawła II, który został zorganizowany na pamiątkę przypadającej w tym roku 101. rocznicy urodzin Ojca Świętego. Czterdzieści sześć częstochowskich szkół wzięło udział w wewnątrzszkolnych, międzyklasowych rozgrywkach, promując uczciwą, sportową rywalizację.

Kolejnym punktem uroczystości była inuguracja projektu edukacyjnego „Zielone ZST”, mającego na celu promowanie edukacji na rzecz ekorozwoju oraz działań proekologicznych. W ramach realizacji projektu oficjalnie uruchomiono funkcjonowanie „Schroniska dla roślin”, które po przeprowadzonej kuracji i odżywieniu przekazywane są do adopcji.

W ramach realizacji projektu „Zielone ZST” uruchomiono oficjalnie działanie ogrodu warzywnego, w którym uczniowie technikum architektury krajobrazu rozpoczęli hodowlę gruntową różnych gatunków roślin uprawnych, wykorzystując do tego celu inspekty, zrobione z materiałów pochodzących z recyklingu.

Na koniec uroczystości nastąpiło odsłonięcie muralu,  przedstawiającego logo naszej szkoły, który będzie stanowił wizualną pamiątkę przeżywanych w bieżącym roku obchodów jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Technicznych.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór i orkiestra Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie jubileuszowych uroczystości.