Walentynki w ZST


14 lutego to dla wielu wyjątkowa data w kalendarzu, albowiem jest to dzień, w którym wszyscy zakochani obchodzą swoje święto. Jego nazwa pochodzi od świętego Walentego żyjącego w III wieku w cesarstwie rzymskim, który z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchownym. Zasłynął z tego, że przeciwstawiał się woli cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabronił mężczyznom pomiędzy 18 a 37 rokiem życia wstępować w związki małżeńskie. Walenty często łamał ten zakaz udzielając potajemnie ślubów i gdy tylko wyszło to na jaw, trafił do więzienia i został stracony 14 lutego 269 roku. Począwszy od 496 roku w dniu jego śmierci, obchodzimy Dzień św. Walentego, znany jako Walentynki.

Co ciekawe, Święty Walenty patronuje nie tylko zakochanym, ale także chorym psychicznie, chorym nerwowo oraz chorym na padaczkę.

Niezmiennie z Walentynkami kojarzy się kolor czerwony, a szczególnie – czerwone serce, dlatego też środę, 14 lutego 2024r., Samorząd Uczniowski ogłosił Dniem Koloru Czerwonego. Każdy, kto założył na siebie czerwony strój oraz przyniósł do szkoły gadżety związane z Walentynkami, nie był w tym dniu pytany, nie musiał uczestniczyć w niezapowiedzianych kartkówkach, ani nie musiał zgłaszać nieprzygotowania. 

Dodatkowo cztery przedstawicielki płci pięknej wcieliły się w żywe Walentynki, a dwaj przedstawiciele męskiej społeczności naszej szkoły zaprezentowali się jako żywi święci Walenci i odwiedzali klasy, częstując słodkościami, przytulali Walentynowo oraz życzyli wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły miłości prawdziwej, wiernej i trwającej całe życie.

Z okazji Dnia Walentego Samorząd Uczniowski życzy wszystkim:

szczęścia różowego,
dużo miłości, pełno radości,
wiele szczęścia, moc słodkości,
pogody życia całego
i dziewczyny lub chłopca wymarzonego!