IX Święto Pułkowe 27 Pułku Piechoty


15 czerwca był w okresie międzywojennym ważnym dniem w Częstochowie. Właśnie wtedy 27 Pułk Piechoty, który miał siedzibę w naszym mieście obchodził swoje doroczne święto. Staraniem wielu częstochowskich środowisk udało się w 2011 roku przywrócić tę datę w świadomości mieszkańców naszego miasta. W tym roku odbyła się już dziewiąta edycja współczesnego święta pułkowego. Obchody rozpoczęły się Mszą święta w kościele św. Jakuba, który był kościołem garnizonowym 27 pp. Następnie uczestnicy przeszli na plac Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano apel pamięci oraz złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Część konferencyjna odbyła się w Ratuszu Miejskim. Oprócz wykładu Adama Kurusa zatytułowanego “7 Dywizja Piechoty 1919-1939” odbyło się m. in. przekazanie radiostacji Armii Krajowej dla Muzeum Częstochowskiego przez przedstawicieli Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.