Wycieczka w Góry Opawskie


W sobotę, 20 kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku kalendarzowym wycieczka Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego PTTK – ZST w ramach projektu profilaktycznego “Alkohol i narkotyki nie dla turystyki” w Góry Opawskie.
Góry Opawskie należą do najbardziej wysuniętego na wschód pasma Sudetów, graniczącego z Czechami. Dzięki swym walorom krajoznawczym i turystycznym nazywane są często “Perłą Ziemi Opolskiej”. Najwyższym szczytem Gór Opawskich po polskiej stronie jest Biskupia Kopa (890m.n.p.m.), wpisana do Korony Gór Polskich. Nazwa góry wywodzi się od biskupów wrocławskich, którzy otrzymali ten teren w XV wieku od węgierskiego króla Macieja Korwina. Na jej szczycie znajduje się 18 metrowa murowana wieża widokowa wybudowana w 1898 roku z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa, należąca do naszych południowych sąsiadów.
Na szczyt Biskupiej Kopy prowadzi sieć szlaków turystycznych zarówno z polskiej jak i czeskiej strony. My wybraliśmy jeden z najpopularniejszych szlaków z Pokrzywnej prowadzący przez Przełęcz Srebrną (508m.n.p.m.) i Przełęcz pod Kopą (707m.n.p.m.). Po dotarciu na szczyt góry i odpoczynku w schronisku „Pod Biskupią Kopą” zeszliśmy szlakiem czerwonym do Jarnołtówka, gdzie czekał już na nas autokar. Wędrówka przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze, pomimo szybko i często zmieniających się warunków atmosferycznych, na które grupa była profesjonalnie przygotowana. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujmy za udział w wycieczce i serdecznie zapraszamy na kolejny wyjazd już 23 maja w Góry Świętokrzyskie.

Opiekunami grupy były: Joanna Majchrzak i Magdalena Stanirowska.

Uczestnicy wycieczki