Finał X edycji Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja regionalna w szkole


10 czerwca 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale X edycji Wojewódzkiego  Konkursu  – Edukacja regionalna w szkole,  zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podczas pierwszego etapu konkursu nasz zespół przygotował prezentację multimedialną przedstawiającą działalność szkoły w zakresie edukacji regionalnej. Udokumentowanie działań umożliwiło nam przejście do kolejnego etapu, czyli przygotowania gry planszowej „Życie muzyczne w mojej miejscowości i regionie”. „Muzyczna Częstochowa”, taki bowiem tytuł nadaliśmy naszej grze, to planszówka typu monopoly, w ramach której gracze kupują różne obiekty kulturalne, zbierają punkty za prawidłowe odpowiedzi na muzyczne pytania.

Do ścisłego finału konkursu zakwalifikowało się pięć drużyn z województwa śląskiego, a wśród nich reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jakub Sikora, Damian Trzeszkowski, Mateusz Pala, Jakub Krysik, Jakub Nogal, Jakub Barwaniec  pod opieką Katarzyny Walasek i Krzysztofa Stępnia.

Rywalizacja finałowa obejmowała kilka konkurencji: prezentację wcześniej przygotowanego filmu, przedstawiającego grę planszową i jej szczegółowe zasady; współczesne wykonanie pieśni Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (największy entuzjazm publiczności wzbudził występ naszych uczniów rapujących do melodii ludowej pieśni „Karolinka”); konkurs polegający na odgadywaniu utworów muzycznych twórców regionu śląskiego oraz grę terenową sprawdzająca wiedzę o twórcach muzyki, instytucjach i festiwalach muzycznych.

Półroczna, ciężka praca nad realizacją kolejnych zadań zakończyła się wielkim sukcesem. Nasza drużyna zajęła IV miejsce w województwie!

Rywalizacje finałowe odbyły się na dziedzińcu Zespołu Parkowo – Pałacowego w Koszęcinie.