Wspomnienia grupy II z praktyk w Cottbus


W dniach 29.09-12.10.2018 druga grupa techników budownictwa przebywała na praktyce w Cottbus w Niemczech. Praktyki zagraniczne  odbyły się w ramach projektu Europejscy Zawodowcy sfinansowanego w ramach programu Erasmus+.

 Uczestnicy, podobnie jak poprzednia grupa techników budownictwa, mieli za zadanie zbudować murek według podanego projektu, a następnie obłożyć go cegłą klinkierową. Cała grupa pracowała w równym tempie, byli dobrze zorganizowani i pełni zapału. W pierwszym tygodniu udało się zakończyć pierwszą część zadania, a drugi tydzień był poświęcony na jego wykańczanie. Następnie instruktor ocenił pracę każdego, według podanych kryteriów oraz sprawdził, czy zgadzają się wymiary. Wszystkie prace zostały pozytywnie ocenione. Uczniowie przystąpili do demontażu, czyszczenia i odzysku  materiałów, a na koniec do sprzątania całej hali.  Oczywiście praktyka nie polegała tylko na pracy. Uczniowie mieli też każdego popołudnia możliwość spędzenia czasu wolnego np. w bibliotece Uniwersytetu Technicznego, w kręgielni, na polu mini golfa, na spływie po Sprewie, w Parku Branitz oraz ogrodzie zoologicznym, a także na zwiedzaniu ciekawych miejsc w Cottbus oraz  robieniu zakupów  Oprócz tego odwiedzili Berlin i Drezno. Stolicę Niemiec mieli okazję zwiedzać 3  października, czyli w dniu Święta  Jedności Niemiec. Mimo utrudnień komunikacyjnych związanych z państwowym charakterem obchodów, była okazja zobaczenia ciekawych miejsc, np. Gmachu Parlamentu, Bramy Brandenburskiej, wyspy Muzeów leżącej na rzece Sprewie, Alexanderplatz (plac Aleksandra – centralny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina), Berlińskiej Wieży Telewizyjnej. Mogli też zobaczyć takie miejsca jak: Checkpoint Charlie, czyli jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim, jak również Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Był też czas na odwiedzenie Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds oraz zdjęcia w salonach Volkswagena i Mercedesa. 

Kolejną atrakcją była wycieczka do Drezna, stolicy Saksonii, zwanej Wenecją Północy, gdzie można odnaleźć wiele polskich śladów. Na ścianie Zamku Rezydencyjnego namalowano kilkudziesięciometrowy pochód władców Saksonii, a wśród nich królów Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. August II słynął z zamiłowania do bogactw, przepychu i pięknych kobiet. Jednocześnie to jemu Drezno zawdzięcza przepych barokowej architektury. Przebywał tu także Fryderyk Chopin, a Adam Mickiewicz napisał III część “Dziadów”. Kilkadziesiąt lat później w mieście osiedlił się  Józef Ignacy Kraszewski. Uczniowie zwiedzili: Kościół Marii Panny uznawany za najważniejszy symbol Drezna, Zamek Rezydencyjny, gmach Albertinum, Katedrę Świętej Trójcy i wieżę widokową, Zwinger  (początkowo  oranżeria i kulisy dla dworskich festynów, później  miejsce wystaw), Kościół Świętego Krzyża, Nowy Rynek,  Operę Sempera oraz Tarasy Brühla  nazywane również “Balkonem Europy” czyli promenadę spacerowo-widokową,  położoną bezpośrednio nad rzeką Łabą. Zwiedzanie  było uatrakcyjnione ulicznymi występami różnych muzyków.