Uczniowie udekorowali świątecznie Plac Biegańskiego


“Święta Bożego Narodzenia z siostrą Mileną” – pod takim hasłem Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie zorganizowały dekorowanie pięknymi świątecznymi ozdobami Placu Biegańskiego, w pobliżu kościoła św. Jakuba.

Od wielu lat inicjatorką dekorowania tego reprezentacyjnego dla Częstochowian miejsca i budowania szopki jest siostra Milena ze Zgromadzenia sióstr św. Józefa w Częstochowie.

Organizatorzy zachęcali częstochowskie szkoły do aktywnego przyłączenia się do tej przedświątecznej akcji. Odzew był bardzo duży, drzewka stroiło aż 27 częstochowskich szkół.

Plac Biegańskiego to serce naszych alei. Każdy z nas przed świętami i w okresie świąteczno – sylwestrowym chętnie odwiedza to miejsce. Piękne dekoracje stworzone przez młodzież częstochowskich szkół podkreślą niepowtarzalny klimat tego miejsca w tym wyjątkowym czasie. Dekorowanie placu stało się od wielu lat szkolno – miejską tradycją.

Na uroczystości zagościli wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak i naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski. Podziękowali młodzieży i ich opiekunom za aktywny udział w świątecznej akcji przystrajania miasta i życzyli wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Następnie wręczyli wszystkim zaangażowanym w akcję dyplomy uczestnictwa, przygotowane przez Zespół Szkół Technicznych.

Młodzi adepci sztuki kulinarnej Zespołu Szkół Gastronomicznych zapraszali uczestników wydarzenia do degustacji świątecznych pierniczków i częstowali gorącą herbatą. Młodzież  Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej zadbała o nastrojową, świąteczną oprawę muzyczną uroczystości.

Prowadząca wydarzenie przypomniała, że tworzenie świątecznych dekoracji należy do starych polskich tradycji. Cenił ją także św. Jan Paweł II. Podczas spotkania młodych w Rzymie w 1983 roku powiedział: „ ja osobiście, chociaż mam już wiele lat, nigdy nie mogę się doczekać, kiedy przyjdzie Boże Narodzenie i kiedy mi to drzewko postawią w mieszkaniu” 

Nad całością wydarzenia czuwali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy na koniec uroczystości złożyli wszystkim bożonarodzeniowe życzenia.