Światowy Dzień Pluszowego Misia


27 listopada 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przyszli do szkoły w wyjątkowym towarzystwie, pluszowych misiów. Co więcej, naszą szkołę odwiedziły dwa wspaniałe, duże pluszowe Misie, które częstowały swoich mniejszych przyjaciół i ich właścicieli słodkimi przysmakami. Wszystko to dlatego, że przyłączyliśmy się do dużego grona osób, które pamiętają o tym, że w listopadzie swoje święto obchodzi najwspanialsza dziecięca maskotka i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Mimo obecności na rynku coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, Miś ciągle jest ulubieńcem dzieci i nie jest ważne czy jest duży, czy mały, szczuplusieńki czy puchaty, z łatką, czy oklapniętym uszkiem, każdy w domu ma swojego ulubieńca, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Wszystko zaczęło się bowiem w 1902 roku od polowania, w którym uczestniczył prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt. Kiedy po kilku godzinach daremnych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta chciał zastrzelić małego niedźwiadka, prezydent Roosevelt stanowczo się temu sprzeciwił i nakazał misia ocalić. Epizod ten został uwieczniony na rysunku zamieszczonym w waszyngtońskiej gazecie przez jednego ze świadków tego zdarzenia, a że gazetę tę czytał producent zabawek, to wykorzystał tę okazję do stworzenia maskotki w formie pluszowego misia. Maskotce nadano zdrobniałe imię prezydenta: „Teddy” i rozpoczęto sprzedaż pluszaków o nazwie Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Wszyscy mieliśmy w dzieciństwie jakiegoś ukochanego pluszaka, mógł to być zupełnie niepozorny bury Miś z małą kokardką i guzikami zamiast oczu, lub piękny i kolorowy Misio w kapeluszu na głowie, albo też jeden z wielkich i znanych w każdej części świata Misiów, takich jak Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek.  Mógł to być zupełnie malutki Misio, którego do dziś nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest tylko zwykłą, pluszową zabawką, ale serdecznym towarzyszem, będącym zawsze blisko nas i zawsze gotowym do kochania i przytulania. Aby uczcić wszystkie Misie w tym tak ważnym dla nich dniu, mocno przytulmy dziś do serca nasze własne ukochane pluszaki i szepnijmy im czule słowa naszego przywiązania do ich słodkich, oklapniętych  uszek.