Śladami II wojny światowej Częstochowa – Mokra


     W środę, 29 maja 2024 roku, z okazji Dnia Dziecka, odbył się historyczno-edukacyjny rajd rowerowy pod nazwą „Śladami II wojny światowej Częstochowa – Mokra”, organizowany w ramach projektu „Częstochowianie na frontach II wojny światowej w 1944 roku”.

18 maja obchodziliśmy 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino, której zwycięskim uwieńczeniem był szturm 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.  W tym roku przypada również 80. rocznica akcji „Burza” – operacji wojskowej Armii Krajowej,  zorganizowanej i prowadzonej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. W ramach tej operacji zostało zorganizowane Powstanie Warszawskie, czyli  wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Pamiętając o Naszych bohaterach chcieliśmy odwiedzić miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. To właśnie 1 września 1939 roku, pod miejscowością Mokra, Wołyńska Brygada Kawalerii dowodzona przez pułk Juliana Filipowicza, stoczyła pierwszą tak dużą bitwę z agresorem niemieckim. I to właśnie Ci żołnierze walczyli potem w szeregach Armii Krajowej i w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie. Zachowanie pamięci historycznej jest ważnym elementem wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży w częstochowskich szkołach – mówił Rafał Piotrowski, Naczelnik Wydziału Edukacji i jednocześnie uczestnik rajdu.

Rajd rowerowy skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Licząc 31 km przebiegał śladami walk na ziemi częstochowskiej w 1939 roku. W rajdzie wzięło udział 130 rowerzystów z 20 szkół.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Częstochowy, Instytut Pamięci Narodowej, Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół im Jana Kochanowskiego.

Podczas rajdu w miejscach historycznych, przy mogile żołnierzy Obrony Narodowej na cmentarzu w Kłobucku oraz przy mogile żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie, odbyły się prelekcje Adama Kurusa – pracownika Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast przy leśniczówce w Pierzchnie pracownik lasów państwowych  zaprezentował walory turystyczne Nadleśnictwa Kłobuck.

Na mecie rajdu, pod pomnikiem bohaterów bitwy pod Mokrą, wszyscy uczestnicy mogli posilić się kiełbaską z grilla oraz otrzymali pamiątkowe żelowe opaski i butony. Losowane były również gadżety rowerowe ufundowane przez sklep rowerowy Cyklo, znajdujący się na ul. Wilsona. Chętni mogli zwiedzić Muzeum Kultury Przeworskiej oraz Izbę Pamięci Bitwy pod Mokrą.

Powrotny transport rowerzystów do Częstochowy odbył się dwoma autokarami turystycznymi, natomiast rowery zostały przewiezione  samochodem ciężarowym.