W piątek, 30 maja, z okazji Dnia Dziecka po raz kolejny odbył się rajd rowerowy pod nazwą „Na Szlaku Orlich Gniazd – Olsztyn Jurajski”, organizowany w ramach projektu edukacyjnego „Częstochowa i region częstochowski w czasach Polski Piastowskiej”.
Jest to działanie realizowane przez:
Urząd Miasta Częstochowy
Zespół Szkół Technicznych
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego
VIII Liceum Samorządowe im. gen. Józefa Sowińskiego
Szkołę Podstawową nr 12 im. Bolesława Chrobrego
Szkołę Podstawową nr 16 im. Bolesława Chrobrego
Szkołę Podstawową nr 22 im. Gabriela Narutowicza
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski. Dla państwowości polskiej akt koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta stał się uwieńczeniem wielu lat starań o utworzenie silnego państwa.
Tysiąclecie Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski to świetna okazja aby przybliżyć uczniom znaczenie czasów piastowskich oraz ich wpływ na kształtowanie się państwa polskiego.
Korony, które otrzymali uczestnicy rajdu mają przypominać o tej rocznicy.
W rajdzie wzięło udział aż 173 rowerzystów z 20 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a trasa liczyła 35 km.
Jeszcze przed rozpoczęciem rajdu, 40 rowerzystów miało okazję zwiedzić stałą ekspozycję „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”, znajdującą się w pozostałościach Starego Ratusza.
Miejscem docelowym trasy był zamek w jurajskim Olsztynie. Jest to jeden z największych i najbardziej efektownych obiektów obronnych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek był ważnym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski i ważnym ośrodkiem administracyjnym Polski Piastowskiej. Pod zamkiem na uczestników rajdu czekał grill z pysznymi kiełbaskami.
Na starcie rajdu głos zabrał Wiceprezydent Miasta Częstochowy Łukasz Pabiś, który jest wielkim pasjonatem jazdy na rowerze. Obecny był również Rafał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, którego na co dzień widujemy na rowerze na ulicach Częstochowy.
Aby jeszcze lepiej poznać historię naszego miasta, a w szczególności miejsca, w którym rozpoczął się rajd, krótki wykład wygłosił Juliusz Sętowski – pracownik Ośrodka Dokumentacji Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.
Organizatorzy zapewnili rowerzystom opiekę medyczną, ubezpieczenie oraz pomoc techniczną.