Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę


Masz tylko jedno życie, nie zmarnuj go! – apelowano z jasnogórskiego szczytu do dzieci i młodzieży ze szkół im. Jana Pawła II, zgromadzonych 5-6 października 2022 r. na dorocznej pielgrzymce do tronu Matki Bożej Częstochowskiej. Wielki zlot „papieskiej” młodzieży odbył się już po raz 22. Jego hasło brzmiało: „Blask Prawdy”. To hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. Młodzi ze 170 szkół papieskich z całej Polski przybyli na Jasną Górę, by prosić Maryję i swojego patrona – Jana Pawła II o wsparcie z nieba dla nich i ich bliskich, a także o pokój na Ukrainie.

Podczas głównego spotkania pielgrzymkowego, 6 października 2022 r., delegacja Zespołu Szkół Technicznych z pocztem sztandarowym, złożonym z uczniów klas mundurowych, przebywała na wałach jasnogórskich. Wśród 170 pocztów prezentowała się okazale, mundury naszych kadetów wzbudzały zaciekawienie i sympatię. Również nasz sztandar należał do najpiękniejszych. Ubiory reprezentacji szkół były różnorodne, może najciekawsze były uniformy jednego z pocztów wzorowane na mundurach gwardii watykańskiej, w pionowe, żółto-niebieskie pasy. Jednak największe wrażenie robiła ogromna liczba uczestników pielgrzymki, którzy zapełnili niemal całe jasnogórskie błonia i wały. Ich śpiewy, radosne okrzyki i oklaski, zarówno podczas koncertu ewangelizacyjnego o. Łukasza Buksy, jak i mszy świętej, słychać było daleko poza otoczeniem klasztoru. Ojciec Buksa zachwycił wszystkich – osobowością, talentem wokalnym, prawdą emanującą z jego słów. Zachęcał on młodych do poszukiwania w życiu dobra, otwierania swoich serc na dialog z rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami. Mówił, że rozrywki, które proponuje dzisiejszy świat, mogą czasem zamykać taką możliwość. Wskazywał na przykład życia patrona – Jana Pawła II, na jego wezwania do stawiania sobie wysokich wymagań. Mszy świętej przewodniczył Duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, biskup radomski Marek Solarczyk. On także zachęcał młodych pielgrzymów do podążania w życiu ku dobru, do dostrzegania na co dzień, że nie żyjemy na świecie sami, że obok nas są też inni, o których nieraz trzeba się zatroszczyć. Po zakończeniu nabożeństwa odczytano akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, a także list uczestników pielgrzymki do Ojca Świętego Franciszka. Gospodarze uroczystości – ojcowie paulini z Jasnej Góry zaprosili wszystkich przybyłych gości na kolejną pielgrzymkę Rodzin Szkół im. Jana Pawła II.