Nagroda Komisji Europejskiej dla ZST


Z przyjemnością i dumą informujemy, że Zespół Szkół Technicznych został nagrodzony przez Komisję Europejską Europejską nagrodą za innowacyjność w nauczaniu (European Innovative Teaching Award 2022).

Europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu służy uhonorowaniu wyróżniających się praktyk dydaktycznych opracowanych w ramach programu Erasmus+ oraz wyrażeniu uznania dla pracy nauczycieli i szkół, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w rozwój tego zawodu. Nagrody przyznawane są szczególnie wyróżniającym się projektom Erasmus+.

 ZST otrzymał nagrodę w kategorii Szkoły Branżowe i Techniczne za projekt “Europejscy zawodowcy”, zrealizowany w naszej szkole w latach 2017-2019. Zostaliśmy docenieni jako jedyna szkoła techniczna w Polsce i znaleźliśmy się w gronie 25 zwycięzców w tej kategorii w całej Europie. 

Wręczenie nagród dla laureatów konkursu odbyło się 27 października 2022 r. podczas uroczystej gali w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim w ramach V Kongresu Edukacji. W imieniu Zespołu Szkół Technicznych nagrodę z rąk rektora Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwika odebrała koordynator projektu pani Aleksandra Barasińska. 

Laureaci nagrody EITA zostali również zaproszeni do Brukseli. W siedzibie Komisji Europejskiej w dniach 24 – 26 października naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor Agnieszka Tomaszewska. W trakcie pobytu uczestniczyła między innymi w konferencji podsumowującej konkurs EITA. Nasza szkoła jako jedna z czterech w Europie została zaproszona do panelu dyskusyjnego z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju oraz do przedstawienia swojego projektu w tym obszarze. Kolejnego dnia odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami związanymi z realizacją mobilności oraz zapoznali się z propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą organizacji projektów z zakresu „Kreatywność”

Przyznana nam przez KE nagroda jest uhonorowaniem 13 lat współpracy międzynarodowej Zespołu Szkół Technicznych w ramach programów europejskich. W tym okresie nasza szkoła zmieniła się pod wieloma względami, począwszy od kompetencji zawodowych i umiejętności językowych kadry i uczniów, poprzez warsztat pracy i wyposażenie pracowni, aż do sposobu organizowania szkolenia praktycznego w szkole i poza nią. W kolejnych latach zgodnie z naszą strategią umiędzynarodowienia ZST chcemy zaprosić kolejnych uczniów i nauczycieli do programu Erasmus+. 

Wyjdźmy z klasy, uczmy się międzynarodowo!