„Myśmy wszystko zapomnieli…”


7 listopada młodzież z klas: II tak, I a/s, I to obejrzała patriotyczne widowisko poetycko-muzyczne pt. „Myśmy wszystko zapomnieli…”, wystawione w Teatrze im. Adama Mickiewicza.

Koncert ten przygotowany został z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to jest bowiem ważną okazją do świętowania oraz przypominania historii – trudnej i często bolesnej – naszego narodu ostatniego wieku. Zanim nastał rok 1918, przez całe dziesięciolecia naród dążył do niepodległości i dążenia te wyrażał także w sztuce: literaturze, pieśniach, malarstwie, muzyce….

Główną ideą koncertu „Myśmy wszystko zapomnieli…” było przywołanie tych dążeń, nadziei i rozczarowań, wzlotów i upadków, mozolnej pracy całych pokoleń, aby – mimo zaborów – ocalać polskość, nie pozwolić na narodowe wyjałowienie, aby w efekcie do niepodległości doprowadzić.

Widowisko to połączenie muzyki, pieśni zaaranżowanych na chór, żywego słowa i narodowego tańca.

Na scenie wystąpili: Chór Collegium Cantorum, aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza, Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa.

Scenariusz powstał na podstawie fragmentów dramatów Stanisława Wyspiańskiego: “Wyzwolenie”,” Wesele”,” Warszawianka”,” Bolesław Śmiały”, polskich pieśni patriotycznych i polskich tańców narodowych.