Monter sieci i instalacji sanitarnych


 

Informacje o zawodzie

Monter sieci i instalacji sanitarnych montuje, instaluje i naprawia instalację grzewczą, gazową, wodociągową, kanalizacyjną, wentylacyjną i klimatyzacyjną. Buduje i naprawia sieć wodociągową, kanalizacyjną, gazową, ciepłowniczą zgodnie z wymaganiami technicznymi. Wymienia, naprawia i montuje urządzenia sanitarne. Montuje i instaluje zawory, armaturę oraz rury z metali i tworzyw sztucznych używając narzędzi ręcznych i mechanicznych. Montuje urządzenia energetyczne stosowane w instalacjach grzewczych, gazowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz sieciach ciepłowniczych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Dokonuje odbioru technicznego, inwentaryzuje, przegląda oraz ocenia stan techniczny urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

 

Możliwości zatrudnienia

Absolwent  w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych znajduje zatrudnienie m.in.:

  • w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem robót sieciowych i instalacyjnych, konserwacją, remontami, naprawą oraz montażem i eksploatacją instalacji;
  • na stanowiskach związanych z doradztwem technicznym w działach handlowych firm branżowych;
  • w firmach takich, jak pogotowie wodne czy gazowe.

Absolwenci są przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Nazwy przedmiotów

  • Bezpieczeństwo i higiena pracy
  • Działalność gospodarcza
  • Język obcy zawodowy
  • Kompetencje personalno-społeczne
  • Podstawy budownictwa
  • Rysunek techniczny
  • Technologia sieci i instalacji sanitarnych

 

Wyposażenie

Szkoła posiada pracownie komputerową, wyposażoną w oprogramowanie AutoCAD, dzięki któremu uczniowie zdobywają wiedzę praktyczną dotyczącą sporządzania dokumentacji technicznej dla instalatorów (wykonują projekty instalacji sanitarnych/kanalizacyjnych/kosztorysy robót instalacyjnych).

Ponadto placówka posiada własną pracownię dydaktyczną, wyposażoną w narzędzia (klucze, zgrzewarki, gwintownice, zaciskarki, nożyce do cięcia rur wielowarstwowych, gratownik wieloostrzowy, giętarki do rur, szczypce do rur, brzeszczoty   itp.), materiały (tworzywa sztuczne, miedziane, stalowe), które wykorzystywane są podczas zajęć warsztatowych. W ramach nich uczestnicy wykonują również pilotażowe instalacje, makiety z uwzględnienie poszczególnych  instalacji. Uczniowie zarówno w cyklu miesięcznym, jak i dniowym uczestniczą w praktykach, które odbywają się u przyszłych potencjalnych pracodawców.

Osiągnięcia uczniów

Uczniowie biorą udział w konkursach i zawodach dedykowanych branży instalacyjnej.

Wysoka zdawalność egzaminów zawodowych w poszczególnych kwalifikacjach.

 

Miejsca odbywania praktyk

Kształcenie zawodowe praktyczne realizowane jest w odpowiednio wyposażonych pracowniach szkolnych, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz u lokalnych pracodawców.

 

Wymagania dla uczniów rozpoczynających naukę w zawodzie

Praca w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych wymaga dobrej sprawności fizycznej, odporności na warunki pogodowe. Do wykonywania pracy preferowane są uzdolnienia techniczne i wyobraźnia przestrzenna. Praca ma charakter zespołowy, gdyż większość zadań wymaga ścisłego współdziałania i sprawnej wymiany informacji między poszczególnymi pracownikami.