Matematyka, covid-19


  1. CZY MATEMATYKA JEST NAM POTRZEBNA?
  2. JAK MATEMATYKA PRZEWIDUJE DALSZY PRZEBIEG EPIDEMII COVID- 19?

 

1

            Często uczniowie zadają pytanie: „Do czego w życiu przyda się matematyka?”.  Spróbuję odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

            Nie ulega wątpliwości że XXI wiek to wiek nowoczesnych technologii. Ogromny postęp technologiczny dostrzegalny jest w każdej dziedzinie życia. Rozwój technologii wpłynął znacząco na rozwój handlu międzynarodowego, światowe rynki, w tym rynek pracy, jak również na więzi społeczne. Wszyscy korzystamy ze zdobyczy techniki, ale rzadko zastanawiamy się jak to działa. Wynalazki XXI wieku zawdzięczają swoje istnienie głównie matematyce i fizyce, przyczyniając się do osiągnięć w wielu innych dziedzinach życia takich jak biologia czy chemia, umożliwiając kolejne odkrycia służące poprawie jakości życia na Ziemi. Czy bez umiejętności liczenia dalibyśmy sobie radę w życiu? Przyglądając się możliwościom komputerów widzimy, że obliczą nam działanie, jednak go nie stworzą. Cóż z tego, że laserowa wyrzynarka dotnie płyty na wymiar mebla, jeśli to człowiek musi je zaprojektować i zwymiarować. Co nam z kuchennej wagi elektronicznej, jeśli to człowiek, nie komputer musi stworzyć przepis kulinarny ze wskazaniem ilości składników. Komputery ułatwiają życie, ale w pewnym sensie nas ogłupiają. Brak zdolności logicznego myślenia, analizowania, syntezy, wnioskowania, sprowadza społeczeństwo do grupy osób idealnych do sterowania, co daje pole do nadużyć i manipulacji. Logicznego myślenia, dedukcji uczymy się właśnie na matematyce, to matematyka wyzwala w nas samodzielność. W dobie cyfryzacji, komputerów, kalkulatorów i najrozmaitszych urządzeń, które nas wyręczają w liczeniu, ważeniu i obliczaniu można się zastanawiać, po co i czy jest nam potrzebna matematyka. Jeśli chodzi
o codzienność, pożyteczną wiedzą jest umiejętność planowania budżetu, kalkulacji, porównań
i liczenia, jednakże na domowe potrzeby możemy wykorzystać pomoc oprogramowania telefonu, tabletu czy komputera. Coraz bardziej dostępne są programy służące oszczędzaniu, inwestowaniu, pozwalają zaoszczędzić czas, wyeliminować ryzyko pomyłki w obliczeniach. Jeśli jednak chcemy wkroczyć w świat biznesu nie da się pominąć nauk ekonomicznych czerpiących ze źródła, jakim jest matematyka. Szereg analityków, finansistów, spekulantów posługuje się matematyką, która mimo oprogramowania komputerowego z szeregiem funkcji i opcji automatyzacji potrzebuje do współpracy człowieka. Mimo funkcjonowania rozwiniętej bankowości elektronicznej banki wciąż zatrudniają ludzi, nie bazują wyłącznie na maszynach. Warto pamiętać, iż matematyka to gimnastyka mózgu. Dzięki niej ćwiczymy swoją kreatywność, pamięć, otwartość umysłu na rozmaite innowacyjne rozwiązania, a także poprawiamy pewność siebie i samoocenę. Zdolności matematyczne to coś innego niż umiejętności matematyczne, jakie każdy człowiek powinien mieć opanowane. Niestety współczesna edukacja, a raczej pomoce dydaktyczne nie sprzyjają nabywaniu umiejętności matematycznych. Tym samym zabija się w młodym pokoleniu kreatywność i samodzielność. Wystarczy, że braknie energii w komórce, kalkulatorze czy laptopie i nie potrafimy poradzić sobie z najprostszym działaniem. Rozleniwiliśmy się i przywykliśmy do gotowych rozwiązań, nie dociekamy jak i dlaczego coś działa, skąd taki efekt. W chemii, fizyce, biologii, czy geografii dokonuje się pomiarów, obliczeń, porównań, czemu służy matematyka. Trudno sobie wyobrazić biotechnologa bez znajomości matematyki. Nawet muzycy muszą wykazać się znajomością matematyki do tworzenia utworów, wyczucia rytmu i tempa. Powtarzalność wzorów, efektów świetlnych, światłocienia to także zjawiska mające swe korzenie w matematyce, tym samym matematyka potrzebna jest nie tylko tancerzom, dyrygentom, czy śpiewakom, ale również architektom, malarzom, rzeźbiarzom. Matematyka pomaga również w poznawaniu języków obcych. Zdolności matematyczne ułatwiają wyczucie zależności i wyłapanie zasad w języku obcym. Poza tym pomagają w szybszym zapamiętywaniu słówek, czy zasad gramatycznych. Uporządkowany matematycznie świat potrzebuje matematyki niezależnie od tego, jak zaawansowane komputery obliczeniowe stworzyła ludzkość. Patrząc na branże techniczne można uznać, iż jak nigdy dotąd potrzebujemy matematyki do rozwoju świata. Mechanika kwantowa oraz kwitnąca informatyka z programowaniem na czele są uzależnione od matematyki. Jeśli planujesz zostać programistą nie możesz pomijać w swych zainteresowaniach matematyki. Pomimo licznych ulepszeń i osiągania doskonałych wyników komputery wciąż nie są wstanie zastąpić człowieka. Ich możliwości kuszą do lenistwa i zaniechania nauki, zwłaszcza przedmiotów trudnych jak matematyka, jednak warto zadbać o swoją wiedzę, by człowiek nadal mógł być o krok do przodu górując nad maszyną, którą stworzył, nie przeciwnie. Uzależnienie się od komputerów nie przynosi pozytywnych owoców, a prowadzi do uwstecznienia się ludzi, którzy rozleniwieni przez maszyny nie uczą się, bo nie muszą, a skoro nie muszą to i nie chcą. To pierwszy krok wstecz. Matematyka była i wciąż jest ważną nauką dla życia człowieka na Ziemi. Nie zaniechajmy tej tradycji z lenistwa i wygody, zadbajmy o kontynuację nauki, czerpiąc z niej to, co najlepsze.

            Nie zniechęcajmy się do matematyki. Warto mieć na uwadze pozytywny wpływ matematyki na życie człowieka we wszechświecie. Mimo dostępu do urządzeń multimedialnych, na zakupach czy w podróży lepiej radzić sobie bez kalkulatora. Dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego warto przynajmniej od czasu do czasu poćwiczyć mózg, główkując nad zagwozdką matematyczną.

2

 

 

            Poniżej zamieszczam link do filmu, w którym dzięki matematyce, a dokładniej funkcjom: wykładniczej i logarytmicznej, pokazano przewidywany rozwój epidemii koronawirusa covid-19. Zachęcam do obejrzenia filmu.

 

https://www.medexpress.pl/jak-matematyka-wyjasnia-i-przewiduje-dalszy-przebieg-epidemii-covid-19/76734

 

Materiały wykorzystane do artykułu:

matfiz24.pl

medexpress.pl

 

Opracowała: R. Kręciwilk