Marsz szlakiem 27 Pułku Piechoty


4 września uczniowie klas mundurowych z częstochowskich szkół wzięli udział w marszu szlakiem 27 Pułku Piechoty. W ten sposób upamiętnili 84. rocznicę „Krwawego Poniedziałku”. Była to rzeź kilkuset mieszkańców Częstochowy, dokonana przez Niemców, w poniedziałek 4 września 1939 roku.

O godz. 10.30 na cmentarzu Kule przy kwaterze żołnierzy 7 Dywizji Piechoty odbył się Apel Poległych, w którym wzięli udział Zastępca Prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, Naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie. Następnie młodzież przemaszerowała ulicami miasta na cmentarz komunalny, przy którym znajdują się trzy schrony bojowe. O oprawę historyczną wydarzenia zadbali Adam Kurus, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej wraz z członkami Stowarzyszenia Reduta Częstochowa.

O uczestników marszu zadbała Jura Park Biskupice, przygotowując poczęstunek w postaci kiełbasy z grilla.