Mała Polska tysiące kilometrów stąd


W miniony wtorek gośćmi naszej szkoły byli: pani Maria Sadykowa (Lisowska) – prezes Centrum Kultury i Oświaty Polskiej Republiki Baszkortostan oraz pan Włodzimierz Lach – prezes fundacji Most Pamięci, ratownik górski i organizator pielgrzymek motocyklowych do miejsc pamięci o Polakach. Większość z nas w pierwszej chwili zastanawia się, gdzie jest Baszkortostan. Bliżej znana jest nam nazwa Baszkiria – autonomiczna republika, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, położona w Europie i Azji, zamieszkała przez ponad 4 mln ludności, w tym ok. 600 osób pochodzenia polskiego. Ta niewielka społeczność, mimo iż tak oddalona od ojczyzny – Polski, z namaszczeniem pielęgnuje tradycje swoich ojców. Dzięki zaproszonym gościom mogliśmy usłyszeć i obejrzeć, jak Polacy w dalekiej Baszkirii kultywują swoje tradycje – polską kulturę, strój, taniec ludowy czy zwyczaje. I te widoki……. :)

Z gośćmi spotkali się uczniowie klas pierwszych technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami.