III miejsce w konkursie SkillsPoland 2021


W dniach 25-26 listopada 2021 roku, na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO w Gdańsku, po raz pierwszy odbył się Ogólnopolski Konkurs SkillsPoland 2021. Zwycięzcy zawodów będą reprezentować Polskę podczas Międzynarodowego Konkursu WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

EuroSkills i WorldSkills, to konkursy w których rywalizuje 30 państw z Europy i aż 85 państw
w edycji globalnej, czyli WorldSkills. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

W trakcie dwóch dni zmagań rozegrano konkurs aż w dziewięciu konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo.

Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie w konkurencji florystyka reprezentowało dwóch uczniów technikum architektury krajobrazu: Piotr Koza i Kamil Krzysztofik.

W ciągu dwóch dni nasi uczniowie wykonali łącznie cztery prace florystyczne. Pierwszego dnia: wieniec “Jeszcze jesień, czy już zima?”, nasadzenie do wnętrza hotelu Novotel oraz bukiet w ręku „Dla Neptuna”. Drugiego dnia bukiet ślubny.

Wszyscy zawodnicy mieli do dyspozycji taki sam materiał roślinny oraz środki techniczne, a o zwycięstwie decydowały umiejętności kompozycyjne, techniczne, a ponadto otwartość i kreatywność uczestników.

Jeden z reprezentujących naszą szkołę uczniów – Piotr Koza zdobył w konkursie brązowy medal. To niesamowity sukces debiutującego na zawodach tej rangi ucznia.

Nad przygotowaniem merytorycznym uczniów do konkursu czuwała Pani Ewelina Sirek – Herbsztrejt, mistrz florystyki, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycji konkursu i zachęcamy inne branże do rywalizacji
w zawodach. Pamiętajmy, że konkurs WordlSkills to świetna okazja, aby promować szkolnictwo zawodowe, będące branżą przyszłości dla młodych ludzi.

Źródła:
www.worldskillspoland.org.pl
Zdjęcia udostępnione przez portal: www.facebook.com/FlorystaPlus