III edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II


III edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

Poezji św. Jana Pawła II

 

Świat bez sztuki naraża się na to,

że będzie światem zamkniętym na miłość.

Jan Paweł II

 

Pod takim hasłem Zespół Szkół Technicznych zorganizował trzecią edycję Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II, cieszącego się niesłabnącą popularnością już od czterech lat wśród młodzieży całego śląskiego regionu.

Organizacja tego konkursu stała się naszą szkolną tradycją, ponieważ technikum i branżowa szkoła pierwszego stopnia w Zespole Szkół Technicznych noszą imię naszego Wielkiego Papieża Polaka.

Do tej pory zorganizowaliśmy jego dwie edycje powiatowe i dwie wojewódzkie. W tym roku pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej i Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo 27 i 28 lutego udało nam się zorganizować III edycję konkursu.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Podsumowanie uczniowskich zmagań i wręczenie nagród odbędzie się 4 marca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.                        

Patronami medialnymi uroczystości byli: Tygodnik Katolicki „Niedziela” – który ufundował także nagrody dla wszystkich uczestników konkursu, Telewizja Polska oddział Katowice, częstochowskie radia: Radio Jasna Góra i Radio Fiat.

 

Ku naszej wielkiej radości konkurs w tym roku cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem niż w latach ubiegłych, gdyż do recytacji zgłosiło się ponad dwustu uczniów ze szkół podstawowych i ponadgimanzjalnych.                                            

Recytacje oceniało jury w składzie: Agnieszka Grudzińska konsultantka w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Izabela Banaszewska – redaktorka Radia Jasna Góra i siostra Aleksandra Szyborska ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza i redaktorka Radia Jasna Góra.

Bardzo nas cieszy, że młodzież czyta i chce zanurzać się w poezji Ojca Świętego, poezji niełatwej w rozumieniu i interpretacji. Poezji niosącej wielkie moralne przesłanie, uczącej miłości i dumy ze swojego kraju i pochodzenia. Z tego, że jesteśmy Polakami i dane jest nam żyć w wolnym, tak ukochanym przez papieża kraju – Polsce.

Nie sposób nie wzruszyć się, słysząc pięknie recytowane słowa:                                                                                                                   

Myśląc Ojczyzna…                                                                                                                             

Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam (… ) gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. 

Można przeżyć wewnętrzne rekolekcje, kiedy Papież mówi do nas przez tych młodych ludzi:                                                                                                    Obyśmy nie stracili sprzed oczu tej przejrzystości (…), w której człowiek wie, dokąd idzie. Miłość sama równoważy los. Promień światła niechaj pada w serca i prześwietla mroki pokoleń. Strumień mocy niech przenika słabości. Nie możemy godzić się na słabość. 

Inicjatywa Zespołu Szkół Technicznych służy wychowaniu do wartości moralnych i patriotycznych młodych Polaków, którzy są jak pisał nas wielki romantyczny wieszcz – Adam Mickiewicz przyszłością naszego narodu. Dzięki zachowaniu tych wartości, kultury i tożsamości Polacy odzyskali wolność, niepodległość po 123 latach niewoli.

W czerwcu 1980 roku w paryskiej siedzibie Unesco papież powiedział: „Człowiek żyje prawdziwym życiem dzięki kulturze (…) Jestem synem narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu, i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg ”.

Nagrodzeni w konkursie:

Mateusz Frymus

Wiktoria Naskręcka

Kinga Klimaczak

Laura Nykiś

Marta Szewczyk

Jakub Kromołowski

Matylda Rydzyńska

Jakub Wójcik

Emilia Kiraga

Patrycja Olak

Kosma Widuła

Joanna Migalska

Paweł Świerczyński

Zuzanna Kowalczyk

Martyna Kundzicz

Agnieszka Majchrzyk

Beata Kołodziejczyk

Zuzanna Bąk

Aleksandra Mostowska

Paulina Jaksender

Katarzyna Nowakowska