Ferie w mieście z ZST


Tegoroczne ferie w województwie śląskim rozpoczęły się 29 stycznia i trwały do 11 lutego 2024.
Jak co roku Zespół Szkół Technicznych, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Częstochowy, przygotował ciekawą ofertę dla młodzieży na dwutygodniowy okres przerwy od nauki szkolnej.
W pierwszym tygodniu ferii odbyły się zajęcia na lodowisku, w sali gimnastycznej – doskonalenie techniki gry w piłkę koszykową oraz zimowy spacer po Jurze – trasa: Turów – Przymiłowice – Skałki św. Idziego – Sokole Góry – Olsztyn, zakończony pyszną pizzą na rynku w Olsztynie. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zimą ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu: zwiększa naszą odporność na przeziębienie, uzupełnia niedobory witaminy D, dodaje energii i poprawia samopoczucie, dobrze wpływa na kondycję naszego serca, a dla alergików to czysta i zdrowa przyjemność – brak pyłków wiosennych. Dla każdego spacer w zimie jest świetną opcją dla utrzymania koniecznej aktywności fizycznej – ruch to samo zdrowie.
Drugi tydzień ferii dedykowany był klasom mundurowym. Obfitował w zajęcia militarne, takie jak:
– zajęcia taktyczne w terenie,
– taktyka pododdziału z wykorzystaniem karabinków ASG,
– nauka celnego strzelania,
– zajęcia na strzelnicy sportowej,
– marsz kondycyjny, połączony z analizą przebiegu walk, które II Batalion 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty dowodzony przez mjr. Kazimierza Rybickiego stoczył pod Dębowcem w dn. 3 września 1939 roku. Przeciwnikiem żołnierzy mjr. Rybickiego były oddziały niemieckiej 4 Dywizji Piechoty. Wśród najważniejszych punktów na trasie przemarszu znalazły się m.in. Leśniczówka Dębowiec, mogiła żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wspomnianym boju oraz kościół parafialny w Choroniu położony na wzgórzu Zielona.
Interesująco i odpowiednio zagospodarowany wolny czas przyczynił się do tego, że młodzież naładowana pozytywną energią wróciła wypoczęta i pełna zapału do obowiązkowych zajęć szkolnych. Dziękujemy zaangażowanym nauczycielom i młodzieży za aktywny udział w akcji i zapraszamy na kolejną edycję w wakacje.
W zajęciach wzięło udział 150 uczniów.

Organizatorzy zajęć