E-Pedagog


DRODZY RODZICE

Przed nami nowe wyzwania w związku z epidemią koronawirusa, a co za tym idzie obowiązują nas kolejne ograniczenia.

Jest to trudny czas dla nas wszystkich.

Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres, niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zawieszonych zajęć w szkole, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, będą musiały czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Jeśli macie Państwo pytania i wątpliwości zapraszam do kontaktu poprzez e-mail:

zstpedagog@gmail.com oraz śledzenia zakładki e-pedagog.

Życzę dużo zdrowia.

 

Na nudę….:)

 

    Drodzy  Uczniowie.

Już dłuższy czas siedzimy w domu. Oczywiście się uczymy;) ale też mamy więcej czasu, który normalnie spędzaliśmy w szkole, ze znajomymi albo realizując swoje pasje poza domem. Dodatkowo większość czasu spędzamy z pozostałymi domownikami – rodzicami i rodzeństwem. Cała ta sytuacja działać może nam na nerwy, ale pamiętajmy, że nie tylko nam jest trudno, każdy w rodzinie przeżywa podobne trudności, jak i Ty.

Dlatego na czas zdalnej pracy w domu postanowiliśmy troszkę umilić Wam czas i zaproponować gry i zabawy (oczywiście przez Internet J), w które możecie się bawić całą rodziną – wystarczy skorzystać z telefonów. Te kilka gier rodzinnych pozwolą na miłe spędzenie czasu oraz zaciśnięcie więzi rodzinnych, co w obecnym czasie jest i konieczne, i możliwe.

  1. Dobble https://www.rebel.pl/product.php/1,1203/20640/Dobble.html
  2. Czółko https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simplicity.czolko&hl=pl
  3. Dixit!! https://www.rebel.pl/product.php/1,606/16721/Dixit.html
  4. Imago https://www.rebel.pl/product.php/1,1203/99401/Imago.html
  5. Tajniacyhttps://www.rebel.pl/product.php/1,1203/99136/Tajniacy.html
  6. Pozostaje wiele innych gier, ale te są dość czasowe oraz pozwalają na miłe, rodzinne spędzenie czasu.

Zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu dotyczącego budowania więzi rodzinnych.

https://dziecisawazne.pl/6-sposobow-by-wzmocnic-rodzinne-wiezi/

a oto link do ciekawych kanałów na YT dotyczących nauki zdalnej!

https://drive.google.com/file/d/1OPxnWHBGUK9qyimaEQrKewBOXf79OBxj/view

 

JAK WSPIERAĆ DZIECKO W TYM TRUDNYM CZASIE?

    BĄDŹ SPOKOJNY

Porozmawiaj spokojnie ze swoim dzieckiem o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, ze ktoś z bliskich w pewnym momencie może mieć objawy podobne do przeziębienia i grypy. Ważne jest, aby otwarcie mówić o swoim złym samopoczuciu, aby w ten sposób udzielić jak najszybciej profesjonalnej pomocy.

Ważne, aby przypominać dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy, nosa, oczu, pozostać w domu.

TRZYMAJ SIĘ RUTYNY

Dzieci potrzebują rutyny. My, dorośli, musimy bardzo szybko opracować nowy plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach.

Musimy zastanowić się co jest dla nas ważne i zbudować strukturę, która to odzwierciedla. Potrzebny jest harmonogram, który uwzględni czas na naukę, odpoczynek, kontakt telefoniczny z przyjaciółmi.

Ważne jest aby w tworzeniu nowego harmonogramu dnia uczestniczyli wszyscy domownicy. Wtedy jest szansa, że potrzeby wszystkich zostaną zaspokojone.

 

JAK WSPIERAĆ DZIECKO W TYM TRUDNYM CZASIE?

Część II

POZWÓL DZIECKU ODCZUWAĆ EMOCJE

Pozwól swojemu dziecku odczuwać smutek. My, dorośli, patrzymy na tę sytuację                             z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla nastolatka to poważne problemy.

Wspieraj i okaż zrozumienie dla jego smutku i złości z powodu strat, które opłakuje. Wszak został odcięty od bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, którzy są w danym momencie jego życia bardzo ważni dla niego, nie może uczestniczyć w aktywnościach, które były aktywnościami dnia codziennego.

Jeśli masz wątpliwości jak się zachować, to empatia i wsparcie są najlepszym rozwiązaniem.

SPRAWDŹ, JAKIE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE DOCIERAJĄ DO TWOJEGO DZIECKA

W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa.

Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa za prawdę.

Wspólnie rozprawcie się z mitami na ten temat.

Jeśli sam nie wiesz co jest prawdą, odwiedź strony internetowe wiarygodnych instytucji państwowych lub organizacji takich jak UNICEF lub Światowa Organizacja Zdrowia.

 

JAK WSPIERAĆ DZIECKO W TYM TRUDNYM CZASIE?

Część III

 

KONTROLUJ SWOJE ZACHOWANIE

To oczywiste, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z korona wirusem. Jednak bardzo ważne jest, byśmy  zrobili wszystko co w naszej mocy, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami. Może to być bardzo trudne ale jest to niezbędne.

To rodzice zapewniają swoim dzieciom swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

STWÓRZ OKAZJĘ DO WSPÓLNEGO SPĘDZANIA WŁASNEGO CZASU

W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdowaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli.

Nastoletniemu dziecku daj trochę swobody, jeśli chodzi o czas spędzany przy telefonie i na mediach społecznościowych. Musi być jednak zachowany tzw. „złoty środek”, najlepiej wspólnie wypracowany.

Niech ten wspólnie spędzany przez Was czas da Wam dużo satysfakcji i nowego, dobrego spojrzenia na najbliższych.