E-Biblioteka


W tym miejscu, w okresie czasowego zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkole, będziemy zamieszczać informacje, które mogą być pomocne w wyszukiwaniu książek, dokumentów i innych źródeł w wersji elektronicznej. Będziemy wskazywać miejsca, gdzie znajdziecie treści związane z procesem dydaktycznym.

Indywidualne pytania w tym zakresie prosimy kierować na adres biblioteka@zst.czest.pl.

 

 

                                                                                   Godziny pracy biblioteki  od dnia 18.01.2021r.

Biblioteka szkolna będzie dostępna dla uczniów w następujących godzinach:

poniedziałek – 10.30 – 12.30

środa – 13.00-15.00

 czwartek – 12.00 -14.00

Zasady korzystania z biblioteki:

 • czytelnicy zobowiązani są do noszenia maseczki ochronnej lub przyłbicy
 • nie będzie możliwy wolny dostęp do zbiorów, książki będą podawać bibliotekarze
 • zwracane przez czytelników książki oraz inne zbiory poddawane będą min. 3-dniowej kwarantannie; oznacza to, iż przez ten okres nie będzie możliwe ich wypożyczanie
 • przy stanowisku obsługi może przebywać tylko 1 osoba; pozostałe osoby oczekujące muszą utrzymywać bezpieczną odległość między sobą – przynajmniej 2 metrów od innych osób
 • nie będzie możliwości korzystania z czytelni, stanowisk komputerowych i ksero 
 • należy skrócić swoją obecność w bibliotece do niezbędnego minimum

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

 

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.

 

CHALLENGE CZYTELNICZY
W najbliższy weekend wszyscy sympatycy czytelnictwa będą mogli internetowo zademonstrować swoje zamiłowanie do literatury oraz pobić „czytelniczy rekord„. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji CZYTAJ PL, w którą włączyła się również Częstochowa.

W związku z realizacją akcji CZYTAJ PL, w najbliższy piątek ruszy specjalna inicjatywa #znowuczytamchallenge, służąca aktywizacji wszystkich czytających. Aby wziąć w niej udział, wystarczy opublikować w mediach społecznościowych zdjęcie ilustrujące, gdzie i jak czytamy elektroniczne książki, oraz dodać do posta hasztag #znowuczytamchallenge. Całość potrwa do niedzieli. Autorzy wszystkich publicznych postów, w których pojawią się zdjęcia oznaczone tagiem #znowuczytamchallenge, wezmą udział w ustanawianiu rekordu w czytaniu oraz w konkursie, w którym nagrodami są koszulki Czytaj PL 2020.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie:

https://www.facebook.com/events/3267340930058713

Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji Czytaj PL, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania. W tym roku akcja Czytaj PL po raz pierwszy zagościła na czytnikach książek elektronicznych. W listopadzie 12 bestsellerów można czytać na czytnikach inkBOOK Calypso oraz Onyx Boox.

Lista dostępnych książek:

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Dodatkowo, kolejny już raz, czytelnicy otrzymują – w ramach akcji CZYTAJ PL – czas “na doczytanie”. Do akcji trzeba dołączyć do końca listopada, ale później przez kolejny tydzień (do 7 grudnia do północy) książki są dostępne w ramach aplikacji Woblink.

I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości

 

Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania Niepodległości na stronie dyktanda.pl organizowane jest I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości, które odbędzie się w najbezpieczniejszy obecnie sposób, czyli wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

 Ideą tego wydarzenia jest wykazanie się znajomością języka polskiego, a także zebranie środków przeznaczonych na cel charytatywny lub społeczny.

 Im więcej osób przyłączy się do wydarzenia, czyli rozwiąże Dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa kwota trafi do potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie w wysokości aż 10 tysięcy złotych!

 Uczestnictwo w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a zapisanie się i rozwiązanie dyktanda to jedna złotówka przeznaczona przez portal dyktanda.pl na wybrany cel.

 Każdy ma możliwość zgłosić ważny dla niego cel charytatywny lub społeczny. Może to być np. pomoc dla chorej osoby, albo zakup komputerów do zdalnej nauki dla dzieci z ubogich rodzin. O tym, kto otrzyma zgromadzone fundusze, zadecydują uczestnicy Dyktanda w drodze głosowania. Każdy, kto rozwiąże Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie dysponował 1 głosem. Osoby, które uzyskają w dyktandzie najlepsze wyniki, będą dysponowały zwielokrotnioną siłą głosu – dzięki temu będą miały większy wpływ na wynik głosowania.

 Udział w Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości mogą wziąć nie tylko dorośli, ale również uczniowie szkół podstawowych i średnich. Za opracowanie treści dyktand, dopasowanych do danej grupy wiekowej, odpowiadają wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 Zapisać się na dyktando oraz zgłosić cel społeczny lub charytatywny można na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci

 Pokażmy w tym szczególnym dniu ducha patriotyzmu i wspólnie zróbmy coś dobrego dla innych!

Powiadamiając o tym wydarzeniu swoich sympatyków i zapraszając ich do udziału, zwiększają Państwo szansę, że w głosowaniu wybrany zostanie Państwa cel.

 

 

 

 

 18 maja Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie zorganizował Międzyszkolny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Było to jedno z wydarzeń przygotowanych w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin papieża. Jan Paweł II jest patronem szkół wchodzących w skład ZST. Uczniowie miejskich szkół podstawowych rozwiązywali test on-line, sprawdzający wiedzę na temat życia, działalności i pontyfikatu papieża. Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie i była niezwykle wyrównana. O kolejności na miejscach 2-4 zdecydował krótszy czas rozwiązania zadań. Najlepiej test rozwiązali uczniowie:

I miejsce – Bartosz Arendt – Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima

II miejsce – Klaudia Jabczyńska – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej

III miejsce – Szymon Stradomski – Szkoła Podstawowa nr 39 im. Marii Konopnickiej

Gratulujemy zwycięzcom konkursu. Dyplomy i nagrody rzeczowe zostaną dostarczone przez organizatora do szkół laureatów.

 

Konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, patrona naszych szkół, zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych do udziału w Konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II. Zakres tematyczny konkursu obejmuje życie, działalność  i pontyfikat papieża. Konkurs będzie miał  formę testu on-line rozwiązywanego w jednym czasie przez wszystkich uczestników.

W załączniku przedstawiamy regulamin konkursu.

 

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2020 jest „Zasmakuj w bibliotece”

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz edukacji.

 „Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa.
Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.”

 

Cytaty oraz aforyzmy o książkach i czytaniu

„Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie”

Mikołaj Gogol

„Boję się człowieka czerpiącego wiedzę z jednej książki”

Tomasz z Akwinu

„Człowiek, który posiada sztukę czytania, lecz z niej nie korzysta, przypomina niemowlę, które ma wprawdzie wszystkie organy, ale nimi nie włada”

Faustyn Czerwijowski

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”

Joanne Kathleen Rowling “Harry Potter i Komnata Tajemnic”

„Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki”

Stephen King „Dallas ’63”

„Rzeczywiście, często się zdarza, że idzie się do biblioteki, bo chce się książki o znanym tytule, ale główną funkcją biblioteki, a przynajmniej funkcją biblioteki w moim domu i w domach wszystkich znajomych, jakich możemy odwiedzać, jest odkrywanie książek, których istnienia się nie podejrzewało, a które, jak się okazuje, są dla nas niezwykle ważne”

Umberto Eco „O bibliotece”

 

 

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” Cycero. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to szczególne święto wszystkich czytelników. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała konkurs Zaprojektuj okładkę ostatnio przeczytanej lub ulubionej książki”. Jury, w składzie nauczyciele bibliotekarze, postanowiło przyznać pierwsze miejsce wszystkim nadesłanym okładkom książek. Wasze prace zrobiły na nas ogromne wrażenie. Gratulujemy!

Zaprojektuj okładkę ostatnio przeczytanej lub ulubionej książki

Konkurs na projekt okładki książki

Główne założenia konkursu:

 • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
 • Propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży
 • Rozwijanie umiejętności plastycznych

Warunki uczestnictwa: konkurs jest adresowany do uczniów Zespołu Szkół Technicznych.

 Uczestnicy konkursu mają za zadanie zaprojektować okładkę ostatnio przeczytanej lub ulubionej książki.

Forma i technika wykonania prac:

 • Technika wykonania prac jest dowolna
 • Praca w projekcie okładki powinna zawierać tytuł oraz autora książki
 • Uczestnik zgłasza tylko jedną pracę wykonaną samodzielnie

Kryteria oceny pracy:

 • Samodzielność wykonania i wkład pracy autora
 • Nawiązanie do treści książki
 • Estetyka wykonania prac
 • Wrażenia artystyczne
 • Oryginalność pomysłu

Komisja oceniająca: oceny prac dokona komisja, w skład której wejdą nauczyciele bibliotekarze.

 Terminy:

 • Wykonane prace należy sfotografować i przesłać zdjęcia na adres biblioteki szkolnej biblioteka@zst.czest.pl do 20.04.2020 roku
 • Wyniki konkursu oraz zdjęcia wszystkich okładek książek zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły

Każde przesłane zdjęcie powinno być podpisane – imię i nazwisko, klasa.

Materiały dydaktyczne

Wydawca Link
Cambridge University Press https://www.cambridge.org/elt/blog/
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe http://www.uczezdalnie.gwo.pl/
Grupa MAC S.A. https://www.mac.pl/publikacje
Klett Polska www.dzwonek.pl/Klett
Macmillan https://anglistaonline.macmillan.pl/
Nowa Era https://www.nowaera.pl/naukazdalna
Oxford University Press        www.oup.com/elt/learnathome
Pearson https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/
PWN Wydawnictwo Szkolne www.akademia.pwn.pl
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/
Wydawnictwo Pedagogiczne

OPERON

https://operon.pl/edukacjazdalna

 

Przedstawiamy kilka platform, serwisów i stron internetowych, które mogą być pomocne w tym trudnym czasie.

Portal lektury.gov.pl

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki na dowolny nośnik i korzystać z nich bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

https://wolnelektury.pl/

Wolne Lektury to także podstawowe źródło lektur szkolnych w formie cyfrowej dla wszystkich.

Biblioteka Cyfrowa Polona

Polona to natomiast biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Serwis Ninateka

Ninateka z kolei pod względem rozmachu to polski odpowiednik Google Arts & Culture. Można tam znaleźć 7000 zupełnie darmowych plików audio i wideo, w tym filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.

Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, filmy i  seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. W programie znajdziemy m.in.:„Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Hamlet”  czy „Ogniem i mieczem”.

Platforma www.epodreczniki.pl to narzędzie informatyczne, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne z większości przedmiotów kształcenia ogólnego i częściowo zawodowego. Zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do odkrywania znajdujących się tam zasobów i ich szerokiego wykorzystywania.

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/ zawiera m.in.: Informatory maturalne, arkusze egzaminacyjne oraz materiały dodatkowe zawierające zadania maturalne na egzamin ustny i pisemny z różnych przedmiotów.

Polecamy szczególnie tegorocznym maturzystom!

OFERTY FIRM

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go. Zobacz jak skorzystać z promocji:

https://www.empik.com/czas-w-domu

Publio-darmowe ebooki. Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Nexto – Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKIPolska-Poezja.pl Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.