Dzień Programisty


Dnia 21 października 2019 roku odbył się w naszej Szkole „Dzień Programisty”. Na dolnym korytarzu została wyświetlona prezentacja multimedialna, z której wszyscy uczniowie mogli dowiedzieć się o zaletach pracy programisty oraz o specyfice tego zawodu. Można również było zapoznać się z językami programowania, różnymi programami oraz z możliwościami, jakie stwarza ta profesja. Odbyły się także rozgrywki przy komputerach, do których przystąpiły reprezentacje uczniów z każdej klasy. Zadaniem tych dwuosobowych zespołów było znajdowanie algorytmów na czas. Najlepsi w programowaniu okazali się uczniowie z klasy I TIgim: Piotr Hurhal i Sebastian Glin zdobywając 49 punktów. Miejsce drugie zajęła reprezentacja klasy I TAKp: Jakub Glajzner i Marcel Knysak  (z 43 punktami), a trzecie – zespół z klasy IV O/S: Patryk Karoń i Jędrzej Cesarz (37 punktów). Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom! Organizatorem akcji byli Agnieszka Perełka i Radosław Perełka.
Dzień Programisty na świecie obchodzony jest w 256. dzień roku, czyli 13 września (lub 12 w rok przestępny). Liczba 256 nie jest przypadkowa – symbolizuje ona wszystkie możliwe wartości bajta w 8-bitowej postaci, znanej wszystkim programistom. Pomysł tego święta zrodził się w 2002 roku w głowie rosyjskiego twórcy stron internetowych, Valentina Balta, który rozpoczął zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do rządu rosyjskiego o oficjalnie ustanowienie Dnia Programisty. I stało się, 11 września 2009 prezydent Miedwiediew podpisał stosowny dekret o nowym święcie zawodowym. W tym samym czasie pojawił się również Międzynarodowy Dzień Programisty, obchodzony w wielu miejscach na świecie 7 stycznia.
Tworzenie oprogramowania komputerowego to bardzo skomplikowany proces, który wymaga nie tylko kreatywności, ale również wysokich zdolności matematycznych i analitycznych oraz znajomości samego języka programowania.