Festiwal Techniki – dzień otwarty szkoły


                21 marca 2019 roku Zespół Szkół Technicznych otworzył swoje drzwi dla wszystkich ósmoklasistów i gimnazjalistów z Częstochowy i powiatu, którzy planują kontynuację nauki w naszej szkole. Okazją do tego stał się cyklicznie organizowany Festiwal Techniki, podczas którego szkoła zaprezentowała swoje kierunki kształcenia w technikum i w szkole branżowej, przybliżyła specyfikę nauczanych zawodów oraz realizowane projekty.

                Młodzież mogła zwiedzić budynek, dowiedzieć się jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła, i w jaki sposób wspiera zainteresowania uczniów.

                Uczniowie i zaproszeni goście zwiedzali ogród dydaktyczny ZST, który jest na bieżąco udoskonalany, pełni funkcję ozdobną, rekreacyjną i ułatwia uczniom tego kierunku doskonalić umiejętności zawodowe. Zgromadzono tutaj bogatą kolekcję roślin ozdobnych i użytkowych. Zaplecze w postaci szklarni ogrodowej i domku gospodarczego pomaga w organizowaniu zajęć praktycznych dla młodzieży.

                Uczniowie technikum architektury krajobrazu pod nadzorem nauczycieli przedmiotów zawodowych prowadzili warsztaty plastyczne, projektowe i florystyczne. Młodzież wykonywała prace plastyczne „akwarela botaniczna” i ozdoby z kwiatów „biżuteria florystyczna”.

Architekci krajobrazu zaprezentowali prace projektowe, plastyczne i malarskie uczniów, stoiska z zielenią i ekologiczne elementy wyposażenia ogrodu. Na szkolnym patio odbył się pokaz cięcia roślin i sprzętu ogrodniczego.

                Nauczyciele i młodzież z klas technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przedstawili gościom  prezentację pt.”Ciepło i prąd z odnawialnych źródeł energii”. W ramach warsztatów “Młodzi Zawodowcy”, konstruowano wiatraki. Zorganizowany został także konkurs ze znajomości paliw stałych.

                Informatycy zaprezentowali nowoczesne urządzenia wykorzystywane w nauczaniu tego kierunku. Młodzież brała udział w warsztatach, podczas których mogła dowiedzieć się o wykorzystaniu minikomputerów na bazie raspberry w celach programistycznych. Odbyła się prezentacja na temat retrogier, współpracy sieci lokalnych  oraz możliwości wykorzystania wizualizacji w praktyce. Uczniowie chętnie grali w stare gry.  Warto dodać, że nasza szkoła – oprócz posiadanych dwóch pracowni informatycznych – pozyskała z funduszy unijnych środki na doposażenie w sprzęt jeszcze trzech pracowni zawodowych.

                Dla uczniów zainteresowanych zawodem technik inżynierii sanitarnej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych odbyły się warsztaty dotyczące techniki łączenia rur. Młodzież poznała materiały instalacyjne oraz technologie ich łączenia. Następnie pod opieką nauczycieli samodzielnie wykonywała połączenia rur PP metodą zgrzewania polifuzyjnego.

                W ramach prezentacji zawodów budowlanych tworzono układy funkcjonalne w pomieszczeniach mieszkalnych oraz składano nowoczesne modele maszyn. Zorganizowano także ciekawe warsztaty modelarskie i projektowe zatytułowane „Murale – ginące zawody”.

                Na stanowisku odlewniczym odbył się pokaz, który polegał na wykonaniu form z masy formierskiej, wytapianiu stopu cynku w piecu indukcyjnym i odlewaniu z niego medali, również z logo szkoły. Na stoisku prezentowane były również inne odlewy wykonane z żeliwa, mosiądzu i aluminium.

                Jednym z punktów w programie festiwalu było rozdanie nagród w konkursie na projekt muralu naściennego, który ma powstać na jednej ze ścian budynku szkoły. Zadanie polegało na opracowaniu barwnej koncepcji graficznej na załączonym szablonie. Jury przy wyborze zwycięskich prac brało pod uwagę pomysłowość, innowacyjność i technikę wykonania. Zwycięskie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

                Wystawa przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły, zatytułowana „Polska w Europie” zaprezentowała efekty zrealizowanych w szkole zawodowych projektów unijnych.

                Zespół Szkół Technicznych dba nie tylko o rozwój kompetencji zawodowych obecnych i przyszłych uczniów, ale także o ich sprawność fizyczną. W związku z tym w ramach dnia otwartego odbyły się również zawody sportowe „Lepiej grać niż brać”. Dodatkowymi atrakcjami były zawody strzeleckie, pokazy broni wojskowej oraz ścianka wspinaczkowa.

                Zaproszeni goście mogli kibicować naszej młodzieży podczas współzawodnictwa w ramach rozgrywek Turnieju Zawodowca. Drużyny reprezentujące poszczególne zawody rywalizowały o tytuł „Złotej Rączki ZST”. Liczne konkurencje teoretyczne i praktyczne, z którymi młodzież musiała się zmierzyć, doskonale przybliżyły specyfikę poszczególnych zawodów.

                Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych pozwolił zaprezentować nasze osiągnięcia, ale także pokazać umiejętności i możliwości praktyczne uczniów. Festiwal Techniki okazał się świetną okazją do integracji młodzieży ostatnich klas gimnazjum i szkół podstawowych, która bardzo licznie  w tym dniu odwiedziła naszą szkołę.

                Serdeczne dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Festiwalu Techniki.