Częstochowa a Obrona Lwowa


 8 czerwca odbyła się promocja książki „Częstochowa a obrona Lwowa”, pod redakcją dr. Ryszarda Stefaniaka i Rafała Piotrowskiego. Wydarzenie miało miejsce w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” o godz. 18:00.

W Częstochowie, podobnie jak w całym kraju, rocznica Bitwy o Lwów obchodzona będzie w sposób szczególny. Uroczystości państwowe, samorządowe i lokalne inicjatywy przypominać będą o tych wyjątkowych wydarzeniach. Warto abyśmy pamiętali nie tylko o wydarzeniach o zasięgu ogólnopolskim, ale jako społeczność lokalna budowali pamięć młodych pokoleń wobec naszej „małej częstochowskiej ojczyzny” i abyśmy spoglądali na przeszłość przez pryzmat dziejów naszych lokalnych bohaterów i wydarzeń związanych z Częstochową i Jasną Górą. Autorzy niniejszej publikacji zwrócili szczególną uwagę na rolę Lwowa  – miasta zawsze wiernego, jego los w historii Polski, w krwawym XX wieku i podjęli próbę spojrzenia na rolę tego niezwykłego miasta z perspektywy Częstochowy – udziału częstochowian w walkach o Lwów. Marek Fiszer pisząc o obronie Lwowa (1918) zwrócił szczególną uwagę na walki orląt lwowskich. Rafał Piotrowski w swoim artykule skupia się na roli częstochowian w walce o wolność Lwowa i zaangażowanie mieszkańców regionu w pomoc dla Lwowa i Kresów. Agnieszka Burzyńska opisała obronę Lwowa we wrześniu 1939 r. i tzw. drugą obronę Lwowa, gdy po II wojnie światowej trzeba było stanąć w walce chyba najtrudniejszej – o pamięć. Ryszard Stefaniak opisał powstanie Pomnika Orląt Lwowskich, a Mariusz Zawada powstanie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Działając na rzecz wspólnego dobra pomiędzy narodami tworzącymi niegdyś jedno państwo, należy pamiętać w sposób szczególny o wkładzie narodu polskiego. Odwiedzając Kresy i współpracując z różnymi środowiskami mamy nadzieję, że ta publikacja będzie mostem łączącym podróżujących z nami pielgrzymów do Lwowa z piękną wspólną przeszłością.” – zapowiadają autorzy książki.
W trakcie spotkania podsumowano konkursy realizowane w ramach projektu “Częstochowa o wolność i niezawisłość”:
– konkurs plastyczny na plakat „Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie” skierowany był do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych,  a przeprowadzony został przez Szkołę Podstawową nr 48 w Częstochowie.  

Wyróżnienia otrzymali: 
Igor Gromakowski – SP nr 1 – opiekun p. Eliza Kałafut
Gabriela Pyzalska – Społeczna SP nr 1 – opiekun p. Ewa Stolarczyk
Weronika Raszewska – SP nr 33 – opiekun p. Anna Roskosz
 
III miejsce Michalina Polańska SP nr 24 – opiekun p. Magdalena Olejnik
II miejsce Martyna Kubisiewicz – SP nr 10 – opiekun p. Beata Bednarczyk
I miejsce Weronika Purgal – Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 SP40 – opiekun p. Joanna Kromołowska
  
– konkurs „O wolność i granice – Częstochowianie 1918-1920” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat udziału częstochowian w walce o wolność i kształtowanie granic państwa polskiego na progu niepodległości. Koordynatorem konkursu było I LO im. Juliusza Słowackiego. 
II miejsce ex aequo zajęli:  
– Katarzyna Bednarska – VII LO im. M. Kopernika – opiekun p. Agnieszka Warzecha
– Weronika Dudek – Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego – opiekun p. Aneta Nowicz – Budziszewska
– Julia Panicz – VII LO im. M. Kopernika – opiekun p. Agnieszka Warzecha
 
I miejsce Joanna Leszczyńska – ZS im. J. Kochanowskiego – opiekun p. Aneta Nowicz -Budziszewska
 
Nagroda główna Grand Prix – Marek Sroczkowski III LO im. dr. W. Biegańskiego – opiekun p. Alina Pelc-Eliasz
 
Publikacja zostanie przekazana do częstochowskich szkół.