Co czytać i oglądać nie wychodząc z domu?


Pozostanie w domu w czasie zagrożenia koronawirusem wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności, do których przywykliśmy w szkole. 

Poniżej przedstawiamy kilka platform, serwisów i stron internetowych, które mogą być pomocne w tym trudnym czasie.

Portal lektury.gov.pl

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki na dowolny nośnik i korzystać z nich bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

https://wolnelektury.pl/

Wolne Lektury to także podstawowe źródło lektur szkolnych w formie cyfrowej dla wszystkich.

Biblioteka Cyfrowa Polona

Polona to natomiast biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

Serwis Ninateka

Ninateka z kolei pod względem rozmachu to polski odpowiednik Google Arts & Culture. Można tam znaleźć 7000 zupełnie darmowych plików audio i wideo, w tym filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne.

Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, filmy i  seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. W programie znajdziemy m.in.:„Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Hamlet”  czy „Ogniem i mieczem”.

Również wybrane instytucje kultury (np. muzea i galerie), zamknięte w formie stacjonarnej, oferują programy online, które prezentują ich bogate zbiory.