81. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej


Kwiecień jest miesiącem, w którym w sposób szczególny czcimy pamięć ofiar tragicznych wydarzeń mających miejsce w dziejach naszego kraju, tych odległych i tych, które mamy jeszcze świeżo w pamięci.

W 11. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem Miasto Częstochowa oddało hołd wszystkim jej ofiarom. Uroczystości odbyły się przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule oraz na Placu Katyńskim przy „dębach pamięci” i tablicy memorialnej.

W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty na placu Katyńskim przed tablicą memorialną oraz zapalili znicze przy ,,dębach pamięci”. 

W zorganizowanych w reżimie sanitarnym tegorocznych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska oraz delegacja środowiska oświatowego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z uwagi na stan epidemii i nałożone ograniczenia, w uroczystościach nie uczestniczyli uczniowie częstochowskich szkół.

 

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją, lecącą do Rosji, by upamiętnić ofiary mordu katyńskiego w 70. rocznicę tego zdarzenia. Nikt nie przeżył katastrofy. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, parlamentarzyści, wojskowi, duchowni oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Ofiarami tragedii były też osoby związane z naszym miastem: ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie – Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy – Ryszard Kaczorowski, pochodzący z Częstochowy ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski oraz wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Dokładnie 81 lat temu z rozkazu Stalina wyniszczono polską inteligencję. Ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, a także naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wolnych zawodów. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.