80. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznica Katastrofy Smoleńskiej


Kwiecień jest miesiącem, w którym w sposób szczególny czcimy pamięć ofiar tragicznych wydarzeń mających miejsce w dziejach naszego kraju, tych odległych i tych, które mamy jeszcze świeżo w pamięci.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Dokładnie 80 lat temu z rozkazu Stalina wyniszczono polską inteligencję. Ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, a także naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele wolnych zawodów. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją, lecącą do Rosji, by upamiętnić ofiary mordu katyńskiego w 70. rocznicę tego zdarzenia. Nikt nie przeżył katastrofy. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, parlamentarzyści, wojskowi, duchowni oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich.