230. rocznica Konstytucji 3 maja


„3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Przyjęta przez aklamację w dobie zagrożenia Ojczyzny Konstytucja 3 Maja była próbą zaangażowania obywateli w ratowanie Rzeczypospolitej przed atakami państw ościennych poprzez utorowanie drogi do długofalowych reform demokratycznych oraz wzmocnienia państwa w celu obrony niepodległości.”

Źródło: UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja


Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie mieli okazję podzielić się swoją wiedzą na temat Konstytucji 3 maja, biorąc udział w szkolnym konkursie historycznym. 

Quiz „230. rocznica Konstytucji 3 maja” zawierał pytania dotyczące okoliczności uchwalenia Ustawy Rządowej, reformatorskich postanowień tego dokumentu, ale także tragicznych okoliczności zniesienia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. 

Wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego „230. rocznica Konstytucji 3 maja”

1 miejsce – Zuzanna Palacz, klasa 1TB

2 miejsce – Mateusz Janik, klasa 2TTp

3 miejsce – Wiktoria Gryl, klasa 3TB

                                                                                 Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

Społeczność szkolną zachęcamy do świętowania 230. rocznicy Konstytucji 3 maja poprzez udział w akcjach i przedsięwzięciach organizowanych za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Oferta edukacyjna Zamku Królewskiego w Warszawie 

https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/230.-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja

Sekrety obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku – film edukacyjny 

https://youtu.be/nBR1krjJo9Q

Seria Ożywione obrazy: Rejtan – Upadek Polski 

https://youtu.be/7lX2rlyqY14

Seria Ożywione obrazy: Konstytucja 3 maja 

https://youtu.be/GTy_ixII3Qw