23 września


W przedostatni dzień działań projektowych uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie i Szkoły z Internatem nr 23 „Korpus Kadetów” w Kijowie wzięli udział w dwóch lekcjach muzealnych, które były związane z działaniami podjętymi podczas wojny polsko-bolszewickiej.  Lekcja warsztatowa on-line z Muzeum w Sulejówku zatytułowana „Wojna 1920 – pamięć i zapomnienie” przybliżyła między innymi reakcje żyjących wtedy osób na toczące się bitwy. Z pomocą prowadzącej młodzież próbowała zrekonstruować, jak te same wydarzenia mogły wyglądać z perspektywy Naczelnego Wodza, szeregowego żołnierza na froncie, lekarki czy matki zostającej w domu z dziećmi. Lekcja była wzbogacona ciekawymi materiałami fotograficznymi i filmowymi, dzięki którym uczestnicy mogli lepiej poczuć i zrozumieć, jak wyglądał świat 100 lat temu.

Druga lekcja odbyła się wirtualnie z Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu i dotyczyła obrony Zamościa w sierpniu 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Prowadzący spotkanie historyk zwrócił uwagę na wspólny udział polskich i ukraińskich żołnierzy w toczonych walkach. Urozmaiceniem lekcji było przedstawienie części eksponatów, które znajdują się w muzeum.

Ponadto, zważając, że dziś uczestnicy projektu mieli przenieść się wirtualnie właśnie do Zamościa, dzięki dostępnym w Internecie materiałom młodzież poszerzyła swą wiedzę o tym renesansowym mieście, odbywając wirtualny spacer po Zamościu i zapoznając się z jego historią i ważniejszymi zabytkami.