17 września 2020


Kolejny dzień działań projektowych przeniósł naszych uczestników, oczywiście tym razem tylko wirtualnie, do stolicy Polski.

Zwiedzanie w sieci rozpoczęło się od zapoznania z historią Grobu Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego i powstał z myślą uczczenia pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. Grób został odsłonięty w 1925 roku pod kolumnadą nieistniejącego dziś Pałacu Saskiego. Złożono tam szczątki bezimiennego żołnierza z Cmentarza Obrońców Lwowa. Niestety podczas II wojny światowej grób został mocno uszkodzony, ale już w 1946 roku udało się go wyremontować i ponownie odsłonić. Przy grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Poznając Warszawę, nie można było pominąć takich miejsc jak: Stare Miasto, Pałac Prezydencki, Pałac Kultury i Nauki czy Łazienki Królewskie. Uczniowie obejrzeli dostępne w sieci materiały o ważniejszych miejscach znajdujących się w stolicy Polski oraz zdobyli o nich ciekawe informacje.

Natomiast dodatkową atrakcją była wirtualna wizyta w Zamku Królewskim oraz udział w lekcji muzealnej on-line zatytułowanej „Na królewskim dworze”. Podczas zajęć młodzież obejrzała wnętrza zamku, dowiedziała się między innymi o ceremoniale dworskim oraz codziennym życiu na zamku.